Szukaj

Wszystko pozostaje w rodzinie: genetyczne powiązanie między padaczką a migreną

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie zamieszczone w Epilepsia pokazuje, że istnieje genetyczna podatność na epilepsję i migrenę. Silna historia zaburzeń padaczkowych zwiększa ryzyko występowania migreny z aurą (MA), mówi dr Melodie Winawer z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, kierująca pracami. Naukowcy ustalili już, że migrena i padaczka często współistnieją u chorych. Ludzie z epilepsją zaś są bardziej niż reszta populacji predysponowani do migrenowych bólów głowy.



Ale nie jest jasne, czy takie współistnienie chorób wynika z genetyki.

Dr Winawer mówi: epilepsja i migrena zależą indywidualnie od genetycznych czynników. Nasze badanie jako pierwsze pokazuje, że istnieje wspólna genetyczna przyczyna podatności na te dwie choroby w szerokiej populacji pacjentów z powszechną postacią padaczki.

Dr Winawer przeanalizowała dane zgromadzone w badaniu genetyki pacjentów z padaczką i ich rodzin - Epilepsy Phenome/Genome Project (EPGP) – prowadzonym w USA, Nowej Zelandii, Australii, Argentynie i w Kanadzie.

Naukowcy skupili się na jednym aspekcie EPGP: rodzeństwo oraz pary rodzic – dziecko z ogniskową padaczką bądź padaczką uogólnioną o nieznanej przyczynie.


Większość ludzi z epilepsją nie ma w rodzinie członków dotkniętych chorobą, a projekt EPGP miał przyjrzeć się tym rzadkim rodzinom z więcej niż jednym takim przypadkiem.

Analiza 730 pacjentów z 501 rodzin pokazała, że prewalencja MA była znacząco większa, kiedy w rodzinie z zaburzeniami padaczkowymi było więcej chorych.

Uczestnicy badania, którzy mieli więcej niż 3 członków rodziny z zaburzeniami padaczkowymi, byli ponad 2 razy bardziej zagrożeni MA niż pacjenci, w których rodzinach było mniej osób dotkniętych epilepsją.

Innymi słowy, im większy genetyczny wpływ na padaczkę w rodzinie, tym większe proporcje migreny z aurą.

Rezultaty te pokazują, że istnieje gen bądź geny, które powodują obydwie te choroby. Identyfikacja genetycznych czynników współwystępowania padaczki i innych zaburzeń ma wielkie znaczenie dla pacjentów.

Wcześniejsze prace pokazały, że współistniejące dolegliwości mają wpływ na powodzenie leczenia, jakość życia, a także śmiertelność pacjentów z padaczką.

Dr Winawer podsumowuje: nasze badanie pokazuje, że istnieje silna genetyczna podstawa migreny i epilepsji, ponieważ proporcje migreny są większe jedynie u ludzi, którzy mają bliskich krewnych z padaczką i jedynie wtedy, kiedy 3 lub więcej członków rodziny jest dotkniętych.

Przyszłe badania powinny pomóc ulepszyć diagnozę i leczenie tych współistniejących chorób, a także poprawić jakość życia ludzi z padaczką.

Komentarze do: Wszystko pozostaje w rodzinie: genetyczne powiązanie między padaczką a migreną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz