Szukaj

Witaminy mogą pomóc w zwalczaniu efektów ubocznych stosowania antybiotyków

Podziel się
Komentarze0

Witaminy mogą chronić przed utratą słuchu, spowodowaną przyjmowaniem niektórych antybiotyków- donoszą najnowsze wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Zostały one opublikowane w magazynie Stowarzyszenia Badań Laryngologicznych.

Problem z gentamycyną

Gentamycyna należy do grupy zwanej antybiotykami aminoglikozydowymi. Stosuje się je przy leczeniu infekcji, które są odporne na działanie innych antybiotyków (np. penicyliny) "W krajach rozwijających się aminoglikozydy są często stosowane, jako pierwszy środek w każdej infekcji, ze względu na niską cenę i ogólnodostępność. " Zauważa dr. Colleen Le Prell. „Inne badania wykazały, że 2-25% pacjentów przyjmujących tego typu antybiotyki doświadczyło utraty słuchu. Szacunki różnią się, ponieważ proces ten rozwija się w ciągu tygodni.”

Badania nad witaminami

Badania skupiały się na wykorzystaniu antyoksydantów (beta-karotenu, witaminy C i E) w zapobieganiu polekowej utracie słuchu. Pod uwagę wzięto również magnez. Utrata słuchu jest w dużej mierze spowodowana przez produkcję wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki wewnątrz ucha. Przeciwutleniacze miały za zadanie wyeliminować wolne rodniki, chroniąc narząd słuchu. Po sukcesie badań nad zwierzętami, planuje się przeniesienie ich na ludzi.

W ramach ostatnich badań, naukowcy podawali świnkom morskim gentamycynę przez 2 tygodnie. Połowa otrzymywała posiłki wzbogacone w witaminy. Przed terapią i dwa miesiące po jej zakończeniu przetestowano aktywność mózgu zwierząt w reakcji na krótkie serie dźwiękowe. Zwierzęta przyjmujące witaminy słyszały lepiej. "Najlepszą ochronę uzyskano przy niższych częstotliwościach testowych, co jest bardzo ważne, ponieważ są one istotne dla mowy " podkreśla Le Prell.

Badacze zbadali także wewnętrzne i zewnętrzne komórki z włosa z ucha zwierzęcia. „U ludzi, śmierć komórek słuchowych zewnętrznych powoduje utratę słyszalności około 40 decybeli, więc komórki te mają kluczowe znaczenie dla normalnego słuchu”, tłumaczy dr. Le Prell. Część zwierząt w grupie kontrolnej doznała całkowitej śmierci komórek zewnętrznych po otrzymaniu gentamycyny, natomiast te zwierzęta, których dietę wzbogacono o witaminy, radziły sobie znacznie lepiej.

Rokowania na przyszłość

Przyszłe badania powinny zbadać, czy połączenie aminoglikozydów z mieszanką witamin może powodować interakcje, które mogą obniżać skuteczność antybiotyków. „Wstępne badania przeprowadzone na UF wykazały, że antybiotyk pozostał równie skuteczny. Zanim jednak rozpoczniemy badania kliniczne, potrzebne są dalsze badania” podkreśla dr. Le Prell.

Monika Klimczak

Komentarze do: Witaminy mogą pomóc w zwalczaniu efektów ubocznych stosowania antybiotyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz