Szukaj

Większość szkodliwych mutacji u ludzi wyłoniła się na przełomie ostatnich 5-10 tysięcy lat

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania nad ludzkim DNA wykazały, że większość szkodliwych mutacji jednołańcuchowych pojawiła się w naszym kodzie genetycznym stosunkowo niedawno. Tego typu wariacje powodują zmiany w jednym z nukleotydów A,C,T lub G. Co więcej, aż 86% wspomnianych mutacji zakodowało się w naszej sekwencji genetycznej około 5000-10000 lat temu.Do takiej konkluzji udało się dojść dzięki współpracy wielu naukowców zgłębiających tajniki genomu ludzkiego, genetyków medycznych, biologów molekularnych oraz biostatystyków z UW, University of Michigan, Baylor college of Medicine, MIT, Harvardu oraz Population Genetics Working Group.

Naukowcy określili historię kształtowania się poszczególnych mutacji, dokonując resekwencjonowania 15 335 genów kodujących białka u 6 515 ludzi. 4 298 z nich miało pochodzenie europejskie, 2 217 zaś afrykańskie.


Pozwoliło to ustalić, że w większych grupach społecznych, w których rodzi się więcej dzieci, występuje dużo większe prawdopodobieństwo pojawienia się mutacji nowego typu. Liczba wariacji genetycznych rośnie również stosunkowo do zwiększania się współczynnika przyrostu naturalnego.

Co ciekawe, ekipie badawczej udało się również ustalić, że im starsza jest określona kombinacja genetyczna, tym mniej szkodliwa jest ona dla ludzkiego organizmu.

Badacze obliczyli także, że 81% mutacji jednonukleotydowych u ludzi europejskiego pochodzenia i 58% u ludzi pochodzenia afrykańskiego wykształciło się w przeciągu ostatnich 5 tysięcy lat.

Komentarze do: Większość szkodliwych mutacji u ludzi wyłoniła się na przełomie ostatnich 5-10 tysięcy lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz