Szukaj

WHO: 65 lat walki o zdrowie wszystkich ludzi

Podziel się
Komentarze0

7 kwietnia 1948 roku, konstytucja WHO weszła w życie. W tamtej epoce, ludzkość zmagała się z epidemią cholery. Od XIX wieku, wszystkie kontynenty po kolei, Europa, Ameryka, Azja i Afryka doświadczyły tej śmiertelnej choroby, przenoszonej głównie drogą handlu morskiego. Co prawda, fundamenty Światowej Organizacji Zdrowia zaczęły rysować się już na początku XX wieku, ale dopiero koniec II Wojny Światowej oraz stworzenie ONZ nadały organizacji międzynarodowe znaczenie.Jeszcze w latach 50 ubiegłego wieku niektóre plagi zakaźne, takie jak gruźlica, malaria czy polio, powodowały śmierć milionów ludzi każdego roku. Przeciw tym chorobom świeżo powstała WHO zorganizowała programy szczepień i eliminacji - jak się później okazało, niezwykle skuteczne.

Na czele listy chorób do bezwzględnego wyeliminowania znalazła się przede wszystkim ospa, która każdego roku powodowała śmierć 2 mln ludzi na całym świecie.

W 1977 roku, ostatni przypadek tej choroby odnotowano w Rogu Afryki, w Somalii. 8 maja 1980, WHO oficjalnie ogłosiła wyeliminowanie ospy.


W tym samym okresie, coraz więcej państw zdobywało niepodległość. WHO zainteresowała się więc krajami „trzeciego świata”, podczas gdy wiele krajów zachodnich zarzucało organizacji zbyt kosztowną politykę.

Krytykowana również za swój marazm wobec epidemii AIDS w latach 80, WHO odzyskuje zaufanie w 2003 w obliczu epidemii SARS.

Sukcesem, który też można zapisać na konto WHO, jest konwencja dotycząca walki z tytoniem, którą od 2003 podpisały już 174 kraje na świecie.

Po raz kolejny w ogniu krytyki WHO znalazła się w 2009, z powodu bardzo kontestowanej kontroli „pandemii świńskiej grypy”.

Mimo wszystkich tych przeciwności, WHO w dalszym ciągu niezłomnie dąży do swojego celu: przynieść zdrowie wszystkim ludziom na całym świecie.

W krajach o niskich przychodach, WHO ma dziś silny wpływ. Ale inne organizacje, takie jak prywatne fundacje albo stowarzyszenia rządowe, konkurują z WHO, która ma dość ograniczone możliwości finansowe. W 2011, WHO dysponowała budżetem 1,5 mld euro.

Komentarze do: WHO: 65 lat walki o zdrowie wszystkich ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz