Szukaj

Wąglik: potencjalny lek znaleziony w oceanie

Podziel się
Komentarze0

Zespół naukowców ze Scripps Institution of Oceanography w USA odkrył nowy związek chemiczny u oceanicznego mikroorganizmu, który któregoś dnia może przyczynić się do opracowania nowych terapii przeciwko wąglikowi i innym groźnym patogenom, takim jak gronkowiec złocisty oporny ma metycylinę (MRSA).



Artykuł na ten temat ukazał się w Angewandte Chemie.

Po raz pierwszy Streptomyces, czyli mikroorganizm, który produkuje ów związek, został odkryty w 2012 w osadach morskich blisko wybrzeży Santa Barbara w Kalifornii.

Zespół, którym kieruje William Fenical, posłużył się analizą techniczną, znaną jako spektroskopia, aby rozszyfrować strukturę molekuły odkrytej w tym mikroskopijnym organizmie.


Początkowe testy nad związkiem, nazwanym anthracimycyną, ujawniły potencjalnego zabójcę laseczki wąglika, czyli bakterii wywołującej chorobę zakaźną, która często jest przywoływana w kontekście broni biologicznej.

Fenical mówi: - Anthracimycyna ma nową i unikatową strukturę chemiczną. Odkrycie całkiem nowego antybiotyku jest dość rzadkie. Nasze odkrycie dołącza do poprzednich, które wykazywały, że morskie bakterie są genetycznie i chemicznie unikatowe.

Naukowcy po raz kolejny udowadniają, że oceany i ich jeszcze słabo poznane regiony to ogromne źródło nowych substancji, które któregoś dnia mogą posłużyć do leczenia różnych chorób.

Komentarze do: Wąglik: potencjalny lek znaleziony w oceanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz