Szukaj

W dolnośląskim najwięcej nowych zachorowań na AIDS

Podziel się
Komentarze2

Na 115 przypadków AIDS stwierdzonych od początku roku do końca września w całym kraju, aż 24 pochodzi z Dolnego Śląska. Tylko nieco lepiej jest z zakażeniem HIV, gdzie na 790 zakażonych Polaków 90 to mieszkańcy naszego regionu. W ubiegłym roku było ich jeszcze więcej - dane mówiły, że aż 6 na 10 nowych zakażonych w Polsce to Dolnoślązacy. Ta tendencja utrzymuje się od wielu lat - przyznaje dr Witold Paczosa, szef epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.Ale według prof. Andrzeja Gładysza, byłego konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych i szefa Kliniki Chorób Zakaźnych wrocławskiej Akademii Medycznej, nie ma powodów do paniki.
- Wręcz przeciwnie - po prostu mamy wysoką wykrywalność. Jesteśmy zagłębiem lekarzy specjalizujących się w leczeniu zakażonych HIV i chorych na AIDS - podkreśla profesor.

Do punktów konsultacyjno-diagnostycznych we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i od dwóch miesięcy także w Zgorzelcu, zgłasza się coraz więcej ludzi, by bezpłatnie i anonimowo przebadać się w kierunku AIDS oraz obecności HIV.

Połowę nowych zakażeń stwierdza się u narkomanów. Ale lekarze zwracają uwagę, by nie ulegać stereotypom. We Wrocławiu główną przyczyną zakażeń są kontakty heteroseksualne i homoseksualne.
- AIDS czy HIV może spotkać każdego człowieka - przestrzega Jacek Gąsiorowski z wrocławskiej poradni przy Podwalu.

Przebadaj się nie tylko po szalonej imprezie

Z dr. Bartoszem Szetelą z kliniki chorób zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu rozmawia Eliza Głowicka


Kto przede wszystkim powinien się przebadać na obecność HIV lub AIDS?


Każdy, kto miał kontakt seksualny bez prezerwatywy, a jego partner nie wykonał takiego badania. Co z tego, że sam był przez całe życie wierny i miał jednego partnera, skoro ten mógł mieć kontakt z jedną osobą, która go zaraziła. Powinna się też koniecznie przebadać osoba, która używała dożylnie narkotyków.

Jeśli się go nigdy nie robiło, a choć raz współżyło bez prezerwatywy, to jak najszybciej! Albo - dotyczy to zwłaszcza młodych osób - jeśli było się na imprezie, choćby na dyskotece i urwał się nam film. Zdarzają się wtedy przypadki gwałtów. Przychodzi do nas coraz więcej takich osób. Nie tylko narkomanów, jak się powszechnie sądzi.

U kogo najczęściej wykrywa się ostatnio HIV lub AIDS?

Wbrew stereotypom najwięcej nowych przypadków zakażeń jest wśród osób mających kontakty heteroseksualne. Trafiają do nas na przykład starsze panie z porządnych środowisk, z zaawansowanym AIDS. I osoby po czterdziestce, które po rozwodzie zaczynają nowe życie seksualne, a wcześniej nigdy nie stosowały prezerwatyw. Na zakażenie HIV szczególnie narażone są kobiety.

Tutaj można się przebadać

Na Dolnym Śląsku działa 5 ośrodków - punktów diagnostyczno-konsultacyjnych, gdzie każdy może wykonać bezpłatnie i anonimowo test na obecność HIV i zbadać, czy nie ma AIDS.

Wrocław:
poradnia przy Podwalu 7 (tel. 071-356-07-80) oraz poradnia przy Podwalu 74 (tel. 071-342-14-13).

Zgorzelec:
Centralne Laboratorium Medyczne w szpitalu przy ul. Lubańskiej 11-12 (czynne w środy od 12.30 do 14.30)

Wałbrzych:
punkt przy poradni przy ul. Matejki 5a (tel. 074-842-45-06)

Legnica:
punkt przy ul. Powstańców 10 (tel. 076-723-86-16)

Jelenia Góra:
punkt przy szpitalu wojewódzkim przy ul. Ogińskiego 6 (tel. 075-753-71-00)

Źródło: "Polska Gazeta Wrocławska".

Komentarze do: W dolnośląskim najwięcej nowych zachorowań na AIDS (2)

kawuszczyn
kawuszczyn 18-12-2008 01:58

Za daleko mam na badania.

1

Balbym sie nawet sam jechac w daleki swiat, a czort wie czy mnie w szpitalu albo u dentysty kiedys niezarazili.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
nonak23a
nonak23a 07-12-2008 00:53

Wyszukiwarka osób z hiv

1

Witam z mojej strony zapraszam na portal społecznościowy osób o tych samych dolegliwościach z całej Polski. Z jednej strony choroby to bardzo osobista sprawa z drugiej zdobywanie kontaktu z ludźmi o tych samych dośw... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze