Szukaj

Voltaren: długie zażywanie związane z chorobami sercowo-naczyniowymi

Podziel się
Komentarze1

Francuskie towarzystwo reumatologiczne (SFR, Société Française de Rhumatologie) przestrzega przed długoterminowym zażywaniem diklofenaku (Voltaren) u pacjentów, którzy ucierpieli w swoim życiu z powodów incydentów sercowo-naczyniowych.Ostrzeżenie to jest następstwem międzynarodowych badań, które pokazały, iż z Volatarenem wiąże się – niewielki, ale jednak – wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

W komunikacie z dnia 2 kwietnia 2013, SFR przypomina o trzech najważniejszych zasadach dotyczących zażywania niesteroidowych leków antyzapalnych (klasa, w której znajduje się Voltaren).

– leki z tej klasy powinny być przepisywane w najmniejszych możliwych skutecznych dawkach, na najkrótszy możliwy okres;


- zażywanie leków z tej klasy, biorąc pod uwagę ich działanie, a zwłaszcza działanie diklofenaku, powinno być szczególnie starannie obserwowane u pacjentów z grupy ryzyka sercowo-naczyniowego (dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, przejściowy atak niedokrwienny, arteriopatia kończyn dolnych);

- naproksen (inny niesteroidowy lek antyzapalny) powinien być lekiem pierwszego rzutu w długoterminowych terapiach u pacjentów z grupy ryzyka sercowo-naczyniowego.

Aktualnie doradza się pacjentom, którzy zażywają diklofenak, aby nie przerywali terapii na własną rękę, ale skonsultowali się ze swoim lekarzem.

Komentarze do: Voltaren: długie zażywanie związane z chorobami sercowo-naczyniowymi (1)

Tu_pak
Tu_pak 05-04-2013 12:00

Nierozsádne przepisywanie leków

1

Glupota ludzka nie zna granic. Lekarze powinni miec swiadomosc tego jak spoleczenstwo lubi lykac tabletki. Przypisywanie na pierwszy rzut jednego z najsilniejszych leków p/bólowych to gøupota, bo ludzie beda wracac do ni... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze