Szukaj

Uwaga na amebę jedzącą mózg!

Podziel się
Komentarze0

Urządzenie pozwalające oczyścić zatoki, tak zwany neti pot, może być związane ze śmierelną infekcją amebową, która dosłownie pożera mózg. Departament zdrowia w Luizjanie w Stanach Zjednoczonych wystosował takie ostrzeżenie dotyczące neti pot, po tym, jak dwie osoby zmarły z powodu tej infekcji.Urządzenia te, czyli małe pojemniczki wyposażone w długi dzióbek, pozwalają przelać słoną wodę do zatok, aby je oczyścić i odblokować w przypadku kataru albo alergii.

Do tej pory, jedna pięćdziesięciojednoletnia kobieta, oraz jeden dwudziestoletni mężczyzna, zarazili się infekcją amebową (Naegleria fowleri) po tym, jak posłużyli się właśnie neti pot wypełnionym wodą z kranu, a nie wodą sterylną, tak jak jest to zalecane.

Naegleria fowleri, ameba, która je mózg

Ameba ta, Naegleria fowleri, rozwija się w wodach słodkich i ciepłych (jeziora, ścieki fabryczne, źle utrzymane baseny). Ameba ta generalnie prześlizguje się przez nos w momencie płukania, i bardzo szybko przegryza błony śluzowe, aby dostać się do komórek mózgowych.


Kiedy czyścimy albo przepłukujemy zatoki posługując się, na przykład, neti pot, ważne jest, aby używać wody sterylnej, destylowanej albo przegotowanej, wyjaśnia epidemiolog Raoult Ratard.

Możemy pić wodę z kranu, ale nie należy się nią posługiwać do irygacji zatok.

Jak dodaje jeszcze ten specjalista, ważne jest, żeby wypłukać pojemnik po każdym użyciu i zostawiać go do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Trzeba jeszcze dodać, że infekcja ameby Naegleria fowleri jest ekstremalnie rzadka. Objawy pojawiają się w ciągu trzech – siedmiu dni po skażeniu. Do objawów zaliczamy bardzo silne migreny, hipertermię, a także wymioty.

To na początek. Następnie, objawy te przechodzą bardzo szybko w zawroty głowy, letarg, konwulsje, czasami nawet halucynacje. W ciągu niecałego tygodnia przychodzi śpiączka, a wraz z nią zgon pacjenta.

Komentarze do: Uwaga na amebę jedzącą mózg!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz