Szukaj

Uszkodzenia mózgu jak u Schumachera, mogą zrujnować życie

Podziel się
Komentarze0

Według naukowców, osoby z poważnymi obrażeniami głowy, takimi jak u będącego w krytycznym stanie Michaela Schumachera, mają trwałe zmiany w mózgu, które sprawiają, że ofiary są bardziej narażone na choroby psychiczne i przedwczesną śmierć. Specjaliści od mózgu mówią, że większość serwisów zdrowotnych nie zauważa związku pomiędzy pourazowymi uszkodzeniami mózgu (TBI) i długoterminowymi konsekwencjami psychicznymi, prowadzącymi pacjentów do depresji, problemów z zachowaniem i przestępstw.

Chociaż Schumacher - bogaty i sławny były kierowca wyścigowy, wpierany przez rodzinę, przyjaciół i lekarzy, jest w znacznie lepszej sytuacji od większości osób z TBI, to jednak w jego mózgu zaszły poważne zmiany, którym będzie musiał sprostać i ponownie się przystosować. Richard Greendwood, neurolog z London's Homerton Hospital twierdzi, iż: „Jeśli Schumacher przeżyje nie będzie już tym Schumacherem. Będzie Panem Kowalskim. Jego rehabilitacja będzie skuteczne tylko, jeśli dojdzie do ładu z byciem Kowalskim - i będzie robił to, co zwykły Kowalski.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie JAMA Psychiatry, dowodzi, że ocaleni z TBI są trzy razy bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, często w wyniku samobójstwa lub śmiertelnego wypadku. Seena Fazel z Oxford University's Department of Psychiatry, która prowadziła badania, twierdzi, że dokładne przyczyny zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci (co w badaniu zdefiniowano jako śmierć przed osiągnięciem 56 roku życia) nie są jasne. Mogą być związane z uszkodzeniem części mózgu odpowiadającej za podejmowanie decyzji i podejmowanie ryzyka. Może to być również spowodowane zaburzeniami rozumowania i reakcji. Takie osoby są również bardziej narażone na rozwój chorób psychicznych, takich jak depresja czy lęk, co może oznaczać dla takich pacjentów problemy w pogodzeniu się z nową sytuacją życiową.

TBI jest uderzeniem w głowę, które prowadzi do złamania czaszki, krwawienia wewnętrznego, utraty przytomności na dłużej niż godzinę lub kombinacją tych symptomów. Ok. 1,7 mln osób w Stanach Zjednoczonych i około miliona osób w Europie jest każdego roku hospitalizowana po TBI. Eksperci mówią, że typowymi przyczynami są wypadki drogowe, upadki i urazy sportowe - czego przykładem może być wypadek na nartach Michaela Schumaera.

Fazel uważa, że aktualne wytyczne nie zajmują się oceną zdrowia psychicznego lub ryzyka samobójstwa u pacjentów z TBI, ale skupiają się na ich krótkoterminowym przetrwaniu. Jak mówi: „Pacjenci z TBI powinni być uważnie obserwowani pod kątem objawów depresji, uzależnień i innych zaburzeń psychicznych, które są możliwe do wyleczenia.” W swoich dociekaniach badawczych, Fazel i jej zespół z Karolinska Institute w Sztokholmie, zbadali szwedzką dokumentację medyczną sięgającą wstecz 41 lat i obejmującą 218 300 przypadków osób, które przeżyły z TBI, 150 513 przypadków rodzeństwa takich osób i ponad dwa miliony osób w grupie kontrolnej.

Fazel podsumowując wyniki mówi, iż: „Okazało się, że ludzie, którzy przeżyli sześć miesiący po TBI pozostają trzy razy bardziej narażeni na przedwczesną śmierć od grupy kontrolnej i 2,6 razy bardziej narażeni na taką śmierć od swojego zdrowego rodzeństwa. Badając rodzeństwo, które nie cierpi na TBI, możemy kontrolować czynniki genetyczne i związane z wczesnym wychowaniem.”

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Uszkodzenia mózgu jak u Schumachera, mogą zrujnować życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz