Szukaj

Turcja: pacjent, któremu przeszczepiono 4 kończyny, zmarł

Podziel się
Komentarze0

Dwa dni temu, wieczorem, w szpitalu uniwersyteckim Hacettepe w Ankarze w Turcji, ogłoszono zgon pacjenta, który właśnie przeszedł przeszczep czterech członków ciała. Obydwie ręce oraz obydwie nogi musiały mu zostać usunięte na chwilę przed jego śmiercią.Jest to pierwsza taka transplantacja na świecie, prawdziwa premiera, która zakończyła się w tak dramatyczny sposób.

Na początku tego tygodnia, chirurdzy tureccy ogłosili, iż właśnie przeprowadzili operację jedyną w swoim rodzaju: przeszczepili oni aż cztery kończyny jednemu pacjentowi, w przebiegu jednej tylko i bardzo długiej operacji.

Mimo że jedna noga musiała być amputowana ponownie kilka godzin później, z powodu zaistniałych komplikacji, to zespół chirurgów ze szpitala uniwersyteckiego Hacettepe stwierdzał, iż pacjent mimo wszystko ma się dobrze, a jego stan jest stabilny.


A dwa dni temu, jednakże, przebieg wydarzeń przybrał dramatyczny obrót. Chirurdzy tureccy oznajmili, że pacjent zmarł o 17h20 czasu GMT, z powodu braku równowagi metabolicznej.

Jesteśmy głęboko zasmuceni faktem utraty naszego pacjenta, mimo wszystkich podjętych wysiłków, w których udział brało 200 lekarzy oraz personel medyczny, przez blisko 90 godzin, dorzucali jeszcze lekarze ze szpitala uniwersyteckiego Hacettepe w komunikacie.

Nowe komplikacje metaboliczne miały pojawić się po podaniu faktu przeprowadzenia tej operacji do wiadomości publicznej, i natychmiast zmusiły chirurgów do usunięcia trzech pozostały członków, które wcześniej zostały przeszczepione. Pacjent następnie został przyjęty na oddział intensywnej opieki, gdzie zmarł kilka godzin później.

Wyższa rada naukowa szpitala zdecydowała o usunięciu oragnów jeden po drugim, z powodu dodatkowych komplikacji metabolicznych, sprecyzowała jeszcze placówka.

Poczwórny przeszczep został przeprowadzony w piątek, w dniu 24 lutego 2012 roku. Udział wzięło w nim 52 lekarzy.

Komentarze do: Turcja: pacjent, któremu przeszczepiono 4 kończyny, zmarł

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz