Szukaj

Transplantacja organów: trzeci typ odrzucenia przeszczepu

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że istnieją dwa typy odrzucenia przeszczepu: komórkowy i humoralny. Teraz właśnie naukowcy odkryli odrzut naczyniowy. Autorzy prac mają nadzieję, iż odkrycie to przyczyni się do sukcesów transplantacji w przyszłości. Artykuł na ten temat ukazał się w The Lancet.Badacze francuscy, którzy stoją za tą nowiną, skupili się na obserwacji transplantacji nerek, ale zapewniają, iż ich wnioski otwierają bardzo szerokie pole badań w dziedzinie przeszczepów generalnie.

Dwa typy odrzutów, znane do tej pory i uznawane w klasyfikacji międzynarodowej:

- komórkowy odrzut przeszczepu, zależący głównie od limfocytów T, czyli komórek układu odpornościowego;


- humoralny odrzut przeszczepu, czyli spowodowany przez produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko przeszczepowi.

Natomiast, odrzut naczyniowy, który zmieni tę klasyfikację, charakteryzuje się zapaleniem tętnic przeszczepu w odpowiedzi na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko dawcy.

Aby dojść do takich wniosków, badacze Carmen Lefaucheur i Alexandre Loupy (Université Paris Descartes) obserwowali przez 6 lat populację 2079 osób po przeszczepie nerek. U 302 doszło do ostrego odrzutu przeszczepu.

Carmen Lefaucheur wyjaśnia, iż chodzi tutaj w pewnym sensie o odrzut łączący cechy odrzutu humoralnego i czynnik naczyniowy. Autorzy pokazali także, iż terapia wymierzona w przeciwciała w sposób znaczący poprawiła wyniki pacjentów.

Komentarze do: Transplantacja organów: trzeci typ odrzucenia przeszczepu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz