Szukaj

To “4” jest magiczną liczbą!

Podziel się
Komentarze0

Według psychologicznej wiedzy, kiedy chodzi o liczbę informacji, z którymi mózg może sobie radzić jednocześnie, zanim pojawi się zamieszanie, magiczną cyfrą jest „7”. Do takich wniosków odszedł amerykański naukowiec George Miller jeszcze w 1956 roku (Psychological Review, artykuł pod tytułem The Magical Number Seven, Plus or Minus Two. Some Limits on Our Capacity for Processing Information).Od tamtej pory tekst ten stał się najczęściej cytowanym artykułem psychologicznym i uznanym za najbardziej wpływowy artykuł wszech czasów.

Ale nowe analizy, prowadzone przez słynnego australijskiego psychiatrę, które ukazały się w Acta Psychiatrica Scandinavica, doszły do zupełnie innych wniosków.

Prof. Gordon Parker przeanalizował eksperymenty Millera i stwierdził, iż wyniki tego drugiego dość znacząco rozminęły się z „magiczną” liczbą.


Okazuje się bowiem, że ludzki mózg może sobie poradzić maksymalnie z 4 porcjami informacji jednocześnie, nie z 7.

Prof. Gordon Parker daje przykład: aby zapamiętać siedmiocyfrowy numer telefonu, dajmy na to 6789035, musimy go podzielić na 4 fragmenty, czyli 67-89-03-5. Czwórka to granica naszej percepcji.

Naukowiec dodaje jeszcze, że sukces twierdzenia Millera może wynikać z faktu, iż użył on słowa „magical” oraz z długiego, wielowarstwowego tytułu artykułu.

Prof. Parker przyznaje: nawet 50 lat po Millerze w dalszym ciągu mamy wątpliwości odnośnie zdolności mózgu do gromadzenia informacji. Być może jest ona nieograniczona sama w sobie, natomiast ograniczony jest czas, w jakim informacje pozostają aktywne w pamięci krótkoterminowej.

Komentarze do: To “4” jest magiczną liczbą!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz