Szukaj

Szczepionki z metamfetaminą okazują się obiecujące

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z The Scripps Research Institute przeprowadzili właśnie bardzo interesujące testy eksperymentalnych szczepionek z metamfetaminą. Specyfik był podawany szczurom, które wykazały ochronę przed typowymi objawami zatrucia metamfetaminowego. Jeżeli szczepionki okażą się skuteczne również u ludzi, będzie to pierwszy na świecie lek przeciwko uzależnieniu od tego narkotyku.Ocenia się, że na całym świecie ok. 25 mln ludzi zmaga się z nałogiem metamfetaminowym.

Prof. Michael A. Taffe z TSRI, główny autor tego badania, wyjaśnia: nasze prace to dopiero pierwsze stadium, ale już teraz jego rezultaty można porównać do wyników badań przeprowadzonych na szczepionkach przeciwko innym narkotykom. Badań, które przeszły następnie do fazy prób klinicznych.

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, metamfetamina stała się jednym z najpowszechniejszych narkotyków na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych władze zdrowotne odnotowują ok. 400 000 bieżących użytkowników.


Metamfetamina jest bardziej uzależniająca niż inne powszechnie stosowane narkotyki i częściowo z tego powodu nie ma żadnego zatwierdzonego leku przeciwko takiemu uzależnieniu.

W ostatnich latach, naukowcy podjęli bardziej innowacyjne wysiłki zmierzające do opracowania szczepionek przeciwko narkotykom. Specyfiki te odwołują się do odpowiedzi antyciał przeciwko molekułom narkotyku, zupełnie tak samo jak tradycyjne szczepionki, które odwołują się do odpowiedzi przeciwciał na różnego rodzaju bakterie i wirusy.

Przeciwciała przeciwnarkotykowe mają przechwytywać cząsteczki narkotyku we krwi i nie pozwalać im na przedostanie się do mózgu. W ten sposób użytkownik uniknie tzw. haju, a także potrzeby zażycia kolejnej dawki.

Komentarze do: Szczepionki z metamfetaminą okazują się obiecujące

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz