Szukaj

Szczepionka przeciwko wirusowi zespołu stopa-ręka-usta

Podziel się
Komentarze0

Enterowirus 71 (EV-17) i Coxsackie 16 to główni odpowiedzialni za ów syndrom, czyli zazwyczaj łagodną chorobę wieku dziecięcego. Niestety, zespół ten czasami może prowadzić do śmiertelnego zapalenia mózgu. Zespół stopa-ręka-usta czasami jest asymptomatyczny, a czasami objawia się gorączką i pęcherzykami w trzech wiadomych częściach ciała.Choroba wywołana przez Coxsackie 16 nie powoduje żadnych komplikacji. Natomiast z EV-17 wiążą się poważniejsze konsekwencje.

Syndrom ten rozprzestrzenia się poprzez fale epidemii, pojawiając się kilka razy w ciągu dziesięciolecia. Aktualnie, Chiny, Azja i regiony Pacyfiku są najbardziej dotknięte chorobą. W 2009 w Chinach doszło do 1 100 000 infekcji i 3 553 zgonów.

Nie mamy do dyspozycji żadnej terapii przeciwko tej chorobie. Jednak wkrótce może się to zmienić. Naukowcy prowadzą właśnie próbę kliniczną w fazie III, która ujawnia skuteczność eksperymentalnej szczepionki odpornościowej przeciwko chorobom związanym z EV-17.


Artykuł zamieszczony w The Lancet opisuje badanie przeprowadzone na ponad 10 000 chińskich niemowląt (6 – 35 miesięcy).

Uczestników podzielono na 2 grupy: 5 120 osób otrzymało szczepionkę (inaktywowany wirus EV-17, opracowany przez Beijing Vigoo Biological), a 5 125 posłużyło jako grupa kontrolna. Po 12 miesiącach od zaszczepienia rezultaty są obiecujące.

Okazuje się, że szczepionka zaoferowała ochronę rzędu 90,0% przeciwko zespołowi stopa-ręka-usta wywołanemu przez EV-17 oraz rzędu 80,4% przeciwko innym chorobom powiązanym z tym wirusem. Dodatkowo stwierdzono tylko rzadkie skutki uboczne (gorączka i ból w miejscu szczepienia).

Natomiast nie stwierdzono, żeby eksperymentalny środek chronił przed wirusem Coxsackie A16, który często towarzyszy EV-17. Dlatego szczepionka ta nie chroni przed wszystkimi wirusami mogącymi wywołać zespół stopa-ręka-usta.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko wirusowi zespołu stopa-ręka-usta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz