Szukaj

Szczepionka przeciwko uzależnieniu od heroiny

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z kalifornijskiego instytutu Scripps testują aktualnie szczepionkę, która nie pozwala heroinie na dotarcie do mózgu. Badania prowadzone są na szczurach, a wstępne rezultaty dają nadzieję ponad 10 mln uzależnionych na całym świecie.W eksperymencie szczury zostały celowo uzależnione od heroiny. Po zastosowaniu eksperymentalnego zastrzyku okazało się, że szczury zdecydowanie nie miały większej ochoty na narkotyk.

Heroina to bardzo silny opiat pochodzący od morfiny. Można ją wciągać nosem albo wstrzykiwać. Działa na centralny układ nerwowy, dając wrażenie euforii i ekstazy. Jest niebezpieczna – błyskawicznie wytwarza uzależnienie. A to oznacza, że trzeba stale zwiększać dawki, a ich brak jest bardzo szybko odczuwalny.

Uzależnienie jest silne – narkomani muszą konsumować heroinę co 6 – 12 godzin, aby uniknąć bolesnych objawów odstawienia. Szczepionka zaś mogłaby pozwolić uzależnionym na zerwanie z nałogiem.

Odwyk od heroiny to długi i skomplikowany proces: trzeba zażywać leki na bazie metadonu, który redukuje skutki odwyku, ale wiążą się z nim nieprzyjemne skutki uboczne.

Dr Kim Janda z Scripps wyjaśnia: - Heroina jest metabolizowana bardzo szybko we krwi i przekształcana jest w substancję zwaną 6-acetylomorfiną. Substancja ta dociera do mózgu i odpowiada za większość skutków narkotyku.

Problemem jest to, że molekuły heroiny są zbyt małe, aby można je było wykorzystać w szczepionce do pobudzania układu odpornościowego. Dlatego badacze przyczepili fragmenty molekuł heroinowych do nieco większych białek. I zadziałało.

Joel Schlosburg, współautor eksperymentu, dodaje: - Szczepionka będzie podawana narkomanom wraz z innymi lekami, które pozwolą przerwać uzależnienie.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko uzależnieniu od heroiny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz