Szukaj

Szczepionka przeciwko malarii redukuje ryzyko infekcji u dzieci

Podziel się
Komentarze0

We wtorek w zeszłym tygodniu, badacze brytyjscy ujawnili pierwsze rezultaty próby klinicznej fazy III szczepionki przeciwko malarii. Pozwala ona ograniczyć ryzyko infekcji u najmłodszych dzieci afrykańskich w 50% przypadków.


Jeden dzień po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że za dziesięć lat, jedna trzecia krajów, które aktualnie są dotknięte przez malarię, praktycznie wyeliminuje tę chorobę, ogłasza nam się inną, nową dobrą nowinę.

Zawdzięczamy ją badaczom zebranym z okazji Forum nad malarią, które zostało zorganizowane w Seattle w Stanach Zjednoczonych.

Nowa broń w walce z malarią

Brytyjska firma GlaxoSmithKline opracowała bowiem szczepionkę, którą nazwano RTS,S. Szczepionka ta właśnie była przedmiotem próby klinicznej w fazie III w siedmiu krajach w Afryce subsaharyjskiej. Próba kliniczna dała bardzo obiecujące rezultaty, jeśli chodzi o zwalczanie tej choroby, która w dalszym ciągu zabija do 800 000 ludzi rocznie, a w większości właśnie w tym regionie Afryki subsaharyjskiej.

Zobacz również:W sumie, III faza tej próby klinicznej polegała na zaszczepieniu 6 000 dzieci,  w wieku od 6 miesięcy do 17 miesięcy. Następnie, były one obserwowane przez 12 miesięcy. Badacze w ten sposób stwierdzili, że trzy dawki nowej szczepionki RTS,S pozwoliły zredukować ryzyko zarażenia malarią o 56% i o 47% najcięższą postacią tej choroby, która atakuje tak ważne dla życia organy jak mózg i nerki. Postać ta bardzo często kończy się śmiercią.


Badanie to zostało opublikowane w wersji on line przeglądu naukowego New England Journal of Medicine.

Rezultaty te, wstępne co prawda, są kluczowym etapem w opracowaniu szczepionki. Dzięki nim mamy na nowo nadzieję, że malaria zostanie w końcu pokonana, podkreśla doktor Tsiri Agbenyega, główny autor badania.

Poszukiwanie skutecznej strategii walki z malarią

Dzisiaj, metody walki z malarią koncentrują się głównie na zwalczaniu komarów, które są głównym czynnikiem rozprzestrzeniania się tej choroby. Ale inna szczepionka, która pokazała się we wrześniu tego roku, czyli szczepionka nazwana MSP3, również dała obiecujące rezultaty. Aczkolwiek etap badań był jednakże mniej zaawansowany niż w przypadku szczepionki RTS,S.

Ze swej strony, Bill Gates, który jest współzałożycielem fundacji, która finansuje program PATH Malaria Vaccine Initiative, powstały w 2001 roku, i która zorganizowała Forum nad malarią wyjaśnia tak: te rezultaty dowodzą skuteczności całej pracy, jaką do tej pory zrobiliśmy, w poszukiwaniu szczepionki przeciwko malarii, aby chronić miliony ludzi przed tą niszczycielską chorobą.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko malarii redukuje ryzyko infekcji u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz