Szukaj

Szczepionka na grypę nie podnosi ryzyka wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety w ciąży, szczepiąc się przeciwko grypie, nie podnoszą tym ryzyka wystąpienia powikłań, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, zakażenie układu moczowego czy cukrzyca ciążowa, co udowadniają amerykańskie badania. Odkrycia te z uwagi na wcześniejsze prace, nie są zaskakujące, jak mówi główny autor badań dr Elyse Kharbanda z Health Partners Institute for Education and Research w Minneapolis.- Badania przeprowadzone na tysiącach kobiet dowodzą bezpieczeństwa stosowania szczepionki przeciw grypie w trakcie ciąży. Te same badania nie udowadniają w żaden sposób, że szczepionka może wyrządzić krzywdę kobiecie w ciąży bądź uszkodzić płód - mówi dr Kharbanda.

Rutynowe kontrole przeprowadzane przez U.S. Food and Drug Administration i Centers for Disease Control and Prevention również potwierdzają, że szczepionka przeciwko grypie nie niesie ze sobą zagrożeń dla zdrowia.

Mimo rekomendacji lekarzy, wiele ciężarnych kobiet wciąż rezygnuje ze szczepionki. Nie mają pewności co do jej bezpieczeństwa, pomimo wyraźnych dowodów.

Na przykład podczas sezonu grypy 2010-2011 w Stanach Zjednoczonych jedynie połowa kobiet w ciąży poddała się szczepieniu przeciw grypie.


Naukowcy wzięli pod lupę 74 tysiące kobiet, które otrzymały szczepionkę w trakcie ciąży i porównali obserwacje z 300 tysiącami kobiet niezaszczepionych przeciw grypie, w podobnym wieku i na podobnym etapie ciąży.

Stwierdzono, że zaszczepione kobiety borykały się z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie i cukrzyca, na długo przed zajściem w ciążę. Były częściej hospitalizowane, zarówno przed, jak i po szczepieniu, niż inne kobiety.

Przez okres 42 dni po szczepieniu u kobiet, które się mu poddały, poranne mdłości, zakażenie układu moczowego, podwyższone ciśnienie krwi, nadmiar protein w moczu czy cukrzyca ciążowa nie występowały częściej niż u kobiet, które nie poddały się szczepieniu.

Ponadto stwierdzono, że szczepienie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, zapewne dlatego, że zaszczepione kobiety przywiązują większą wagę do przestrzegania zdrowej diety.

- To badanie jest wspaniałe, wyśmienite wręcz - mówi dr William Schaffner pracownik departamentu medycyny profilaktycznej w Vanderbilt University Medical School w Nashville w USA.

Naukowcy zgodnie deklarują, że kobiety ciężarne nie powinny zwlekać ze wykonaniem szczepienia, jeśli zależy im na własnym zdrowiu oraz bezpieczeństwie swoim i rozwijającego się płodu.

Komentarze do: Szczepionka na grypę nie podnosi ryzyka wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz