Szukaj

Światowa premiera: przeszczepiono dwie nogi pacjentowi po amputacji

Podziel się
Komentarze0

Tydzień temu, po raz pierwszy na świecie, przeszczep obydwu nóg został przeprowadzony przez hiszpańskiego chirurga, Pedro Cavadas, jak ogłosiły regionalne władze Walencji.To właśnie w Hiszpanii miała miejsce między niedzielą i poniedziałkiem światowa premiera w chirurgii przeszczepów organów: dwie nogi zostały przeszczepione pewnemu pacjentowi po amputacji.

Przeprowadzona przez chirurga Pedro Cavadas, interwencja wymagała pomocy 35 lekarzy, pielęgniarek i asystentów.

Według informacji dostarczanych przez rzecznika hiszpańskiego ministerstwa zdrowia, pacjent, o którym mowa, stracił obydwie nogi w wypadku i od tamtej pory był zmuszony do przemieszczania się na fotelu inwalidzkim, ponieważ żadne protezy, dostępne na rynku, nie były przystosowane do jego przypadku.


Czegoś takiego nigdy wcześniej nie przeprowadzono nigdzie na świecie, oznajmił w publicznym radio hiszpańskim RNE dyrektor narodowej organizacji transplantacji (ONT), pan Rafael Matesanz, zanim jeszcze sprecyzował, że organizacja dała zielone światło tej operacji już w maju 2011 roku.

Bardzo ciężko było „znaleźć” dobrego dawcę, dorzucił Rafael Matesanz. Ponieważ wiele kryteriów trzeba było wziąć pod uwagę, a przede wszystkim kompatybilność grup krwi dawcy oraz biorcy.

Tak naprawdę, nie jest to pierwszy wyczyn tego chirurga. Pedro Cavadas specjalizuje on się bowiem w tego typu przeszczepach i już w 2008 roku zrealizował podwójny przeszczep rąk, drugi na świecie, a w 2009 roku, przeszczep twarzy, pierwszy w Hiszpanii.

Hiszpańska minister zdrowia, pani Leire Pajin oznajmiła, że tego typu interwencja daje nadzieję wszystkim innym pacjentom, którzy cierpią z tego samego powodu.

Komentarze do: Światowa premiera: przeszczepiono dwie nogi pacjentowi po amputacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz