Szukaj

Stwardnienie rozsiane: peginterferon skraca rzut choroby o 36%

Podziel się
Komentarze0

Firma Biogen poinformowała, iż jej eksperymentalny lek na stwardnienie rozsiane, czyli peginterferon beta-1a, redukuje u pacjentów roczną proporcję rzutów choroby o 36%, w porównaniu do placebo. W badaniu klinicznym pacjenci dostawali lek raz na dwa tygodnie. Rezultaty prac zostały zaprezentowane na konferencji naukowej American Academy of Neurology.Peginterferon beta-1a, który trafi do sprzedaży jako Plegridy, jeżeli zostanie zatwierdzony, jest lekiem podawanym dożylnie.

Został opracowany, tak aby można było zredukować standardowe dawki leków opartych na interferonie (np. Avonex), które są zazwyczaj podawane co najmniej raz w tygodniu.

Poza Avonexem, laboratorium Biogen produkuje także Tysabri, który jest powszechnie uważany za najskuteczniejszy lek na rynku przeciwko stwardnieniu rozsianemu, ale został powiązany z potencjalnie zabójczą infekcją mózgu, znaną jako PML.


Firma jest także gotowa do wypuszczania na rynek leku Tecfidera, który w opinii analityków może stać się wiodącą terapią przeciwko stwardnieniu rozsianemu.

Biogen ma nadzieję, że Plegridy będzie opcją dla pacjentów szukających leków, które można zażywać rzadziej niż raz w tygodniu.

Według informacji podanych przez firmę, Plegridy zredukował ryzyko postępowania upośledzenia o 38% w porównaniu do placebo, w dawce 1 raz na 2 tygodnie. Co więcej, w dawce raz na 4 tygodnie, specyfik również okazał się skuteczny, ale pacjenci z pierwszej grupy lepiej reagowali na terapię.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba, która pojawia się, kiedy układ immunologiczny zwalcza ochronną otoczkę wokół komórek nerwowych w mózgu, wokół nerwu optycznego i wokół rdzenia kręgowego. Objawy obejmują utratę równowagi, problemy z poruszaniem nogami i rękami, osłabienie, drętwienie i ślepotę.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: peginterferon skraca rzut choroby o 36%

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz