Szukaj

Statyny redukują śmiertelność związaną z grypą

Podziel się
Komentarze0

Statyny, leki statynowe, czyli medykamenty używane generalnie do redukcji poziomu cholesterolu w organizmie, mają również redukować śmiertelność związaną z grypą, jak stwierdzili badacze amerykańscy z uniwersytetu Yale, w Connecticut.Rezultaty tego nowego badania pokazują, że ryzyko śmierci z powodu grypy jest zredukowane o połowę, jeżeli dana osoba zażywała leki statynowe.

Aby dotrzeć do takich wniosków, naukowcy skompilowali dane odnoszące się do osób dorosłych hospitalizowanych z powodu grypy w dziesięciu stanach amerykańskich, w czasie sezonu grypowego w latach 2007 – 2008.

Na 3043 osoby przyjęte do szpitala i zdiagnozowane z grypą, 33% (jedna trzecia) pacjentów otrzymywało leki statynowe przed albo po przyjęciu do szpitala.


Po rozważeniu rezultatów w zależności od różnych czynników, badacze stwierdzili, że pacjenci, którym nie podano leków statynowych, byli dwa razy bardziej zagrożeni śmiercią z powodu tego wirusa.

Leki statynowe w sposób bardzo znaczący redukują śmiertelność z powodu grypy, i to nawet wtedy, kiedy weźmiemy pod uwagę wiele różnych czynników związanych z pacjentem, takich jak choroby przewlekłe płuc albo choroby przewlekłe nerek, jak również problemy serca oraz układu krążenia, a także fakt zażywania leku antywirusowego albo nie, wyjaśniają autorzy badania.

Inne testy trzeba jeszcze przeprowadzić, aby określić, która dawka statyn wydaje się bardziej skuteczna.

Rezultaty tych prac zostały opublikowane w przeglądzie naukowym The Journal of Infectious Diseases.

Komentarze do: Statyny redukują śmiertelność związaną z grypą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz