Szukaj

Statyny mogą redukować efekty ćwiczeń u otyłych ludzi

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że jeden z najpowszechniej przepisywanych leków na całym świecie może negatywnie wpływać na korzystnie działanie ćwiczeń u otyłych osób. O takim efekcie informuje badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology.Naukowcy z University of Missouri alarmują, że Zocor (simwastatyna), czyli lek statynowy na obniżenie cholesterolu, wydaje się blokować „zdolność ćwiczeń do... poprawiania poziomu sprawności fizycznej” u ludzi z nadwagą i otyłych.

Prof. John Thyfault mówi: - Statyny są używane dopiero do 15 – 20 lat, więc tak naprawdę nie znamy skutków ich długoterminowego stosowania dla zdrowia generalnie i dla poziomu sprawności. Jeżeli faktycznie z lekiem tym są związane takie komplikacje, nie powinien być przepisywany każdemu pacjentowi.


Badanie było niewielkie – objęło 37 osób w wieku od 25 do 59 lat, którzy byli mało sprawni fizycznie i otyli. W przeprowadzonym eksperymencie uczestnicy ćwiczyli przez 12 tygodni, a część z nich zażywała także codziennie 40 miligramów simwastatyny.

Okazało się, że uczestnicy, którzy stosowali lek, doświadczyli mniej dobroczynnego działania ćwiczeń fizycznych w porównaniu do osób, które jedynie ćwiczyły.

Wcześniejsze badanie donosiło, że 25% dorosłych powyżej 45 roku życia zażywa statyny w celu obniżenia cholesterolu. 17% użytkowników tych leków przerywa jednak terapię z powodu skutków ubocznych.

Komentarze do: Statyny mogą redukować efekty ćwiczeń u otyłych ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz