Szukaj

Stany Zjednoczone: przeszczep twarzy - większy sukces niż oczekiwano

Podziel się
Komentarze0

Richard Lee Norris, po operacji twarzy zniekształconej w wyniku postrzału, może ponownie spacerować po ulicy nie krępując się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. 114 dni po spektakularnym przeszczepie twarzy, największym amerykańskim wydarzeniu naukowym, jakie kiedykolwiek do tej pory miało miejsce, 37-letni mężczyzna może znowu mówić, jeść i się uśmiechać. To powrót do społeczeństwa po udanym zabiegu.Mogę teraz życiu stawić czoła, tak jak zostałem stworzony - to właśnie tych słów, pełnych nadziei, użył Richard Lee Norris podsumowując siedem miesięcy, które upłynęły od czasu operacji przywracającej jego twarzy normalny wygląd.

Oprócz możliwości spożywania posiłku, mycia zębów i golenia się, Amerykanin może poczuć w końcu swoją twarz, wykonując wiele czynności życia codziennego, o których zapomniał.

W 1997 roku, Richard Lee Norris został przypadkowo postrzelony w twarz, co skończyło się oczywistą tragedią - stracił nos, usta i funkcje dolnej części twarzy. Wiódł pustelnicze życie w małej miejscowości Hillsville, w stanie Wirginia, ukrywając się pod chirurgiczną maseczką i wychodząc z domu dopiero w nocy.

W dniu 20 marca 2012 r., zespół chirurgów z Uniwersytetu Maryland, kierowany przez dr Eduarda Rodrigueza, spędził ponad 36 godzin w sali operacyjnej, by ofiarować pacjentowi nowe życie.


W pierwszej fazie operacji, chirurdzy usunęli wszystkie zmiany wywołane przy poprzednich operacjach twarzy i skupili się na samej rekonstrukcji. Techniczny wyczyn lekarzy polegał na przeszczepie żuchwy, zębów, części języka i pozostałych tkanek twarzy, głowy i cebulek włosowych u podstawy szyi.

Powodzenie operacji

114 dni po przeszczepie, Richard Lee Norris zapytany przez specjalistę Uniwersytetu Maryland, zapewnił: Czuję się dobrze. Spędzam dużo czasu na wędkowaniu i grze w  golfa, doceniam również towarzystwo mojej rodziny i moich przyjaciół.

I dodał: Często odbywam konsultacje kontrolne u lekarzy różnych specjalizacji i terapeutów, aby upewnić, że wszystko goi się prawidłowo. Ponadto jestem na stałe prowadzony przez fizjoterapeutę i logopedę. Cóż, robię coraz większe postępy każdego dnia w odzyskiwaniu prawidłowej wymowy.

Operacja okazała się prawdziwym sukcesem zdaniem dr Rodrigueza: W krótkim czasie po operacji, Richard przekroczył wszelkie moje oczekiwania, można mu pogratulować niezliczonej ilości godzin wytężonej pracy nad artykulacją i motoryką mięśni twarzy.

Przypomnijmy, że pierwszego przeszczepu twarzy dokonał we Francji w 2005 roku zespół profesora Bernarda Devauchelle na Isabelle Dinoire, która została pogryziona przez swojego psa. Od tamtego czasu chirurgia plastyczna nie przestaje się doskonalić i do tej pory przywróciła twarze dwudziestce pacjentów.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: przeszczep twarzy - większy sukces niż oczekiwano

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz