Szukaj

Stany Zjednoczone: przeszczep twarzy po wypadku z bronią palną

Podziel się
Komentarze0

Przez ostanie 15 lat, Richard Lee Norris żył ukrywając swoją twarz za maską, ponieważ została ona dosłownie zmiażdżona w wypadku z bronią. W ciągu dnia ukrywał się przed ludźmi, zakupy robił nocą, aby uniknąć zadziwionych spojrzeń. A teraz, chirurdzy z uniwersytetu University of Maryland ogłaszają, iż dzięki 36-godzinnej operacji udało im się dać 37-letniemu mężczyźnie nową twarz. Dokonano tego 19 marca 2012 roku.Była to ciężka operacja, ponieważ przeszczep objął nie tylko tkankę twarzy od lini włosów do szyi, ale również szczękę górną i dolną, zęby i część języka. Lekarze nazywają więc to największą transplantacją całej twarzy jaką kiedykolwiek przeprowadzono. Słusznie zresztą.

Tydzień później, Richard Lee Norris ma się tak dobrze, że lekarze są zadziwieni: trzy dni po operacji pacjent poprosił o lustro. Teraz, może poruszać szczęką oraz zamknąć i otworzyć usta. Zaczął również się golić oraz ponownie myć zęby, opowiada kierujący zespołem chirurgów doktor Edwardo D. Rodriguez, przełożony jednostki chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej oraz szczękowej w centrum R Adams Cowley Shock Trauma Center przy centrum medycznym University of Maryland Medical Center.

Człowiek ten od piętnastu lat nie żył tak, jak żyjemy my – żył za maską. Jest to więc prawdziwa transformacja, podkreśla jeszcze specjalista z centrum R Adams Cowley Shock Trauma Center.

Richard Lee Norris przybył po pomoc do tego centrum już pięć lat temu. Przeprowadzono już 12 operacji chirurgicznych, które tylko trochę pomogły jego zniszczonej przez wystrzał z pistoletu twarzy. W dalszym ciągu jednak musiał chować się z maską. Wtedy też doktor Edwardo D. Rodriguez zdecydował, że jedynym sposobem na przywrócenie pacjentowi normalnego życia jest całkowita transplantacja twarzy.


Kiedy więc zespół chirurgów był gotowy do przeprowadzenia swojej pierwszej transplantacji twarzy, naturalną koleją rzeczy wybrali właśnie tego pacjenta, który najbardziej potrzebował ich pomocy. Mieli nadzieję, iż uda im się zwrócić mu twarz tak normalną, jak to tylko możliwe, wraz z zębami i fragmentem języka.


Richard Lee Norris zawsze mówił, iż chciałby znów mieć zęby, wspomina doktor Edwardo D. Rodriguez.

Dodatkowo, pacjent ten mógł skorzystać z najnowszych odkryć w dziedzinie leków immunosupresyjnych: naukowcy z University of Maryland odkryli bowiem, że dzięki transplantacji szczęki wraz z twarzą, mogą obniżyć poziom leków koniecznych do powstrzymywania odrzutu przeszczepu ze strony ciała, wyjaśnia doktor Steven Bartlett, przełożony jednostki chirurgii w University of Maryland Medical Center.

W badaniach nad zwierzętami okazało się bowiem, że szpik z kości szczęki może zrobić tutaj wielką różnicę.

Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że w kości szczęki znajduje się niewiarygodnie wielka ilość szpiku kostnego, kontynuuje specjalista. A kość szczęki jest unaczyniona swoimi własnymi, unikatowymi naczyniami krwionośnymi. Oznacza to, że potrzebujemy znacznie mniej niż zazwyczaj leków immunosupresyjnych, przyjmowanych długoterminowo.

Samą operację przeprowadzono w centrum R Adams Cowley Shock Trauma Center i wymagała ona zespołu specjalistów z wielu dziedzin ze szkoły medycznej University of Maryland School of Medicine. W sumie, oznaczało to ekipę złożoną ze 150 osób, włączając również pielęgniarki i innego rodzaju personel szpitalny.

Efekt końcowy?

Kiedy zejdzie opuchlizna, oblicze pacjenta może wyglądać jak połączenie dwóch twarzy: jego własnej oraz dawcy.

Poza tym przeszczepem, do tej pory przeprowadzono 23 tego typu transplantacje na całym świecie. Pierwsza miała miejsce we Francji siedem lat temu, u kobiety, której twarz została zmasakrowana przez jej własnego psa.

W Stanach Zjednoczonych, to Dallas Wiens był pierwszą osobą, która przeszła całkowity przeszczep twarzy, z sukcesem.

Oprócz tego, dawca, z którego twarzy mógł skorzystać Richard Lee Norris, uratował także pięciu innych pacjentów, którzy otrzymali jego inne organy, jak wyjaśnia Charles Alexander z fundacji Living Legacy Foundation of Maryland. Wszyscy otrzymali nowe życie.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: przeszczep twarzy po wypadku z bronią palną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz