Szukaj

Stały stres powoduje cukrzycę typu 2

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni, którzy doświadczają nieustannego stresu, są o wiele bardziej zagrożeni cukrzycą typu 2 niż mężczyźni, którzy nie są zestresowani. Wnioski te są oparte na prospektywnym badaniu obserwacyjnym, trwającym 35 lat, na Sahlgrenska Academy, Uniwersytet w Goteborgu.W projekcie udział wzięło 7 500 Szwedów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Goteborgu od lat 70 przyglądali się grupie mężczyzn urodzonych w Goteborgu w latach 1915 – 1925. Monitorowano ich stan zdrowia.

Posługując się tym wyjątkowym materiałem, naukowcy doszli do wniosku, że permanentny stres znacząco podnosi ryzyko cukrzycy typu 2.

Pośród tej grupy, przeanalizowano dane 6 828 mężczyzn bez wcześniejszej historii cukrzycy, choroby wieńcowej czy udaru. W sumie, 899 spośród nich zachorowało na cukrzycę.


Stres na początku badania określono przy pomocy 6-punktowej skali, w oparciu o takie czynniki jak lęk, podrażnienie, problemy ze snem związane z pracą lub sytuacją rodzinną.

15,5% mężczyzn wówczas donosiło o odczuwaniu stałego stresu w pracy bądź w domu, w ciągu jednego roku bądź w ciągu pięciu lat.

Rezultaty pokazują, że mężczyźni permanentnie zestresowani byli o 45% bardziej zagrożeni cukrzycą, w porównaniu do tych, którzy byli zestresowani okresowo bądź w ogóle.

Powiązanie między stresem i cukrzycą jest statystycznie znaczące, także po przeanalizowaniu czynników takich jak BMI, wiek czy aktywność fizyczna.

Dzisiaj, nikt nie uważa stresu za czynnik cukrzycy, któremu można zapobiegać, mówi dr Masuma Novak, autor badania. Nasze prace pokazują, że istnieje niezależne powiązanie między stałym stresem a cukrzycą. A to oznacza, że prewencja stresu jest niezwykle ważna.

Komentarze do: Stały stres powoduje cukrzycę typu 2

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz