Szukaj

Srebro przeciwko bakteriom?

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że mikroorganizmy te, tak jak wampiry, nie znoszą tego metalu. Co prawda, wiedzieli o tym już lekarze starożytni, którzy sami stosowali srebro jako środek antybakteryjny. Niestety, srebro z czasem zostało wyparte przez antybiotyki, a my nawet nie poznaliśmy dobrze bakteriobójczych właściwości tego metalu. A wielka szkoda.Dopiero teraz, dzięki pracom naukowców z Boston University, dowiadujemy się na ten temat nieco więcej. Badanie ukazało się w Science Translational Medicine.

James Collins pisze: - Srebro działa na metabolizm bakteryjny wielopoziomowo. W połączeniu z antybiotykiami wzmacnia ich działanie. Czy mamy rozwiązanie na rosnącą oporność bakteryjną na antybiotyki? Być może.

Prace Amerykanów wykazały, że srebro działa na bakterie na różne sposoby.

Po pierwsze, metal ma bardzo silną zgodność z grupami siarkowymi protein bakteryjnych i przytwierdza się do nich. Grupy te pozwalają polipeptydom na namnażanie się i na aktywność – jeżeli więc srebro przytwierdza się do nich i je unieruchamia, sprawia, że są nieprzydatne bakteriom.


Po drugie, srebro konkuruje z żelazem, które jest niezbędne komórkom prokariotycznym. Tutaj pod wpływem srebra dochodzi do spowolnienia ich funkcji i do powstawania bardzo reaktywnych związków tlenu, które niszczą bakterie od środka.

A w końcu, srebro zwiększa przepuszczalność błony bakteryjnej, czyli pozwala molekułom z zewnątrz na przeniknięcie do organizmu bakterii. A jeżeli tymi molekułami są antybiotyki, ich aktywność i skuteczność wzrasta.

Badacze obliczyli, że kombinacja srebra i antybiotyków zwiększa 10 – 1000 niszczycielską siłę tych ostatnich. Najciekawsze jest to, że takiej kombinacji poddają się także szczepy oporne na antybiotyki.

Eksperyment przeprowadzony na Escherichia coli opornej na tetracyklinę potwierdził siłę tego związku. Antybiotyki i srebro wyeliminowały tę bakterię z pęcherza i jamy brzusznej gryzoni.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy metal nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Wiemy, że zbyt długa ekspozycja na srebro może spowodować srebrzycę (argyrię), która oznacza stałe szaro-niebieskie zabarwienie skóry lub dziąseł.


Komentarze do: Srebro przeciwko bakteriom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz