Szukaj

Słaby punkt infekcji bakteryjnej odkryty: czy pojawią się nowe leki?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z uniwersytetu Manchester University właśnie odkryli piętę Achillesa naszych komórek, dzięki której bakterie są w stanie przedostać się do naszego organizmu i powodować rozszerzanie się infekcji. Badacze teraz stwierdzają, że ich odkrycia mogą w ostatecznym rozrachunku poprowadzić w kierunku rozwoju nowych skutecznych leków przeciwinfekcyjnych, które będą stanowić alternatywę do antybiotyków.Takie nowe strategie są sprawą wysoce pożądaną, ponieważ krąży nad nami widmo rosnącej odporności bakteryjnej właśnie na najpowszechniej stowsowane środki antybiotykowe. Nowe leki są więc bardzo mile widziane.

Naukowcy z Manchester University pochylili się w swoich badaniach nad bakteriami z gatunku Listeria. Bakterie z tej grupy są potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem, ponieważ powodują u ludzi chorobę zwaną listeriozą. Listerią zarazić się można poprzez zjedzenie zainfekowanego produktu spożywczego.

Jak się okazało w przeprowadzonych badaniach, bakteria Listeria jest w stanie roznosić infekcję poprzez ukrywaniu się w naturalnie produkowanej proteinie, nazywanej kalpainą.

Bakteria produkuje pewną liczbę substancji chemicznych, które pozwalają jej na zaatakowanie gospodarza i na rozpoczęcie infekcji, powiedział główny autor tego badania, doktor David Brough, który pracuje na wydziale Faculty of Life Sciences uniwersytetu Manchester University.


Wyprodukowane substancje chemiczne zależą od wielu czynników, takich jak gatunek bakterii, gatunek gospodarza, a także od tego, czy do infekcji dochodzi wewnątrz komórki, czy też poza nią.

Doktor David Brough wyjaśnia dalej: prześledziliśmy rozwój bakterii Listeria, czyli patogennego szczepu, który rozwija się w komórkach gospodarza. Podstawowym krokiem dla bakterii, aby mogły się rozwijać, a także aby infekcja mogła się rozprzestrzeniać, to zdolność bakteryjna do przejścia z jednego przedziału komórki do innego.

Odkryliśmy, w pracach nad tym szczególnym gatunkiem bakterii, że bez kalpainy Listeria nie może się przemieszczać z komórce, a więc nie może się rozwijać, kontynuuje specjalista z Faculty of Life Sciences.

Nasze odkrycie podkreśla więc, że istnieje możliwość posłużenia się lekami przeciwko tym proteinom organizmu gospodarza, w celu zablokowania infekcji bakteryjnej, a to potencjalnie zredukuje również konieczność posługiwania się antybiotykami, wyjaśnia doktor David Brough.

Badanie to szczegółowo zostało opublikowane przez przegląd naukowy Plos One (Public Library of Science One), a finansowo wspierał je fundusz Wellcome Trust.

Komentarze do: Słaby punkt infekcji bakteryjnej odkryty: czy pojawią się nowe leki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz