Szukaj

Siarkowodór - nowe narzędzie w walce ze starością

Podziel się
Komentarze0

H2S zyskuje coraz większą popularność jako ważna molekularna cząsteczka sygnalizacyjna, mająca znaczący wpływ na układ krążenia i układ nerwowy. Dowodem na to, że siarkowodór spowalnia proces starzenia, jest jego działanie, tj. hamowanie reakcji wolnorodnikowej oraz aktywowanie SIRT1, enzymu uważanego za regulator długości życia. Siarkowodór wchodzi także w interakcje z genem klotho, który to gen jest w sporej mierze odpowiedzialny za procesy antystarzeniowe.Siarkowodór jest wywarzany przez organizm ludzki i odgrywa w nim istotną rolę. Rozluźnia śródbłonek naczyniowy oraz komórki mięśni gładkich, które są odpowiedzialne za zachowanie niezanieczyszczonych tętnic.

W pewnym wieku troska o tętnice jest niezwykle istotna, mówi autor badań, Zhi-Sheng Jiang z University of South China w Hunan.

Siarkowodór pełni funkcję przeciwutleniacza i hamuje rozwój prozapalnych czynników, które stanowią istotną rolę w procesie starzenia oraz są odpowiedzialne za choroby związane z podeszłym wiekiem, czytamy w dzienniku Molecular and Cellular Biology.

Przykładowo u myszy pozbawionych CSE, genu powiązanego z enzymem odpowiedzialnym za produkcję H2S, zaobserwowano rozległą, przedwczesną miażdżycę, nieuniknioną konsekwencję starzenia.


Gen klotho, którego działanie wzmacnia siarkowodór, jest uważany za gen mogący wydłużyć ludzkie życie na wiele różnych sposobów, a niektóre z nich polegają na produkcji antyoksydantów.

Siarkowodór produkowany w nerkach działa bezpośrednio jak inhibitor ACEi (ang. angiotensin-converting enzyme inhibitors, inhibitory konwertazy angiotensyny), czyli jak leki stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Poziom H2S w osoczu spada wraz z wiekiem. A mówiąc bardziej ogólnie, brak H2S może powodować choroby układu krążenia. Spadek H2S może także zaburzać zdrowie neurologiczne.

Odkryto także, że w zwierzęcej odmianie Parkinsona nie występuje wytwarzany w organizmie siarkowodór, natomiast u ludzi cierpiących na tę chorobę, zaobserwowano jego obniżony poziom w mózgu.

Są również przypuszczenia, głównie oparte na modelach zwierzęcych, jednak przeprowadzono także badania na ludziach, które dowodzą, że siarkowodór może zapobiegać zachorowalności na raka.

Badania wskazują, że siarkowodór może stać się kolejnym środkiem zapobiegającym oraz łagodzącym objawy starzenia. Być może w przyszłości ludzie będą przyjmować H2S wraz z jedzeniem, by zapobiec starzeniu, podsumowuje Jiang.

Komentarze do: Siarkowodór - nowe narzędzie w walce ze starością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz