Szukaj

Senior: jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że wystarczy zaledwie 15-minutowy spacer po posiłku. Nowe badanie pokazuje bowiem, że umiarkowanie szybki spacer po każdym posiłku pomaga obniżyć cukier we krwi zupełnie tak samo, jak spacer 45-minutowy.Dr Loretta DiPietro, autorka badania z George Washington University School of Public Health and Health Services Department of Exercise Science, mówi: - Skurcze mięśni związane z krótkim spacerem korzystnie wpływały na potencjalnie szkodliwy wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku, jaki jest powszechnie obserwowany u starszych ludzi.

Wnioski te jednak muszą być jeszcze potwierdzone w innych badaniach. Jeżeli okaże się to prawdą, oznacza to, że mamy skuteczną i tanią strategię obniżania ryzyka zachorowania na cukrzycy pośród zagrożonych seniorów.

Dr DiPietro dodaje: - Odkrycia te są ważne dla ludzi 70- i 80-letnich, którzy czują, że są w stanie podjąć się takiej codziennej rutynowej fizycznej aktywności. Wyprowadzanie psa na spacer jest dobrym pomysłem.


Badanie ukazało się w Diabetes Care.

W obserwacjach udział wzięło 10 osób powyżej 60 roku życia, zdrowych, ale zagrożonych cukrzycą typu 2 z powodu braku aktywności fizycznej oraz wysokich poziomów glukozy we krwi na czczo.

Na początku badania uczestnicy przez 2 dni przebywali w pokoju-kalorymetrze, który obliczał ich wydatek energetyczny, kiedy wykonywali ćwiczenia.

Pierwszego dnia uczestnicy nie podejmowali żadnej aktywności fizycznej. Drugiego dnia zrealizowali trzy scenariusze ćwiczeń: 15-minutowy spacer po zjedzeniu posiłku, albo 45-minutowy spacer o 10:30 rano, albo 45-minutowy spacer po południu. Okazało się, że poziom cukru najlepszy był po 15-minutowym spacerze po posiłku.

Naukowcy odnotowują także, że wieczorne posiłki są zazwyczaj największe, co może przekładać się na największy wzrost poziomu cukru we krwi, który może utrzymywać się aż do następnego dnia. W badaniu jednak okazało się, że spacer powstrzymał ten wzrost.

Wcześniejsze badania, zamieszczone w Journal of the American Medical Association, także wykazały, że ćwiczenia pomagają ludziom, którzy już mają cukrzycę typu 2, w kontrolowaniu cukru we krwi.

Komentarze do: Senior: jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz