Szukaj

Ścieżka komórkowa związana z cukrzycą i chorobą serca

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy z uniwersytetu University of Cincinnati właśnie odkryli, że istnieje pewna ścieżka komórkowa, która jest związana z zaburzeniami kojarzonymi z otyłością, takimi jak cukrzyca, choroby serca albo otłuszczenie wątroby. Odkrycia te zostały zaprezentowane w czasie konferencji naukowej amerykańskiego towarzystwa serca (American Heart Association's Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology 2012 Scientific Sessions), która miała miejsce w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.Jak stwierdzają naukowcy, mogą one prowadzić do opracowania potencjalnych terapii przeciwko chorobom metabolicznym u ludzi.

W oparciu o poprzednie badania, doktor Tapan Chatterjee, wraz z naukowcami z jednostki chorób sercowo – naczyniowych na uniwersytecie University of Cincinnati odkrył, że „genetyczne wymazanie” enzymu HDAC9 kompletnie uchroniło myszy przed konsekwencjami diety wysoko tłuszczowej, czyli przed wysokim poziomem cukru we krwi, przed wysokim cholesterolem oraz przed otłuszczeniem wątroby.

Doktor Tapan Chatterjee dodaje jeszcze, że odkryto, iż enzym HDAC9 prowadzi do dysfunkcji tkanki tłuszczowej związanej z otyłością.

Niewdolność komórek tłuszczowych w otyłości, które nie są w stanie właściwie się różnicować oraz odkładać nadmiar kalorii, związana jest z zapaleniem tkanki tłuszczowej, z otłuszczeniem wątroby, z odpornością na insulinę, z cukrzycą oraz z większą zachorowalnością na choroby serca oraz układu naczyniowego, wyjaśnia doktor Tapan Chatterjee.

Spożycie kalorii sprzyja regulacji HDAC9, która pozwala na konwersję prekursorowych komórek tłuszczowych w „funkcjonalne” komórki tłuszczowe, zdolne do skutecznego odkładania nadmiaru kalorii, które później zostaną wykorzystane. W ten sposób, ciało utrzymuje prawidłową równowagę tłuszczowo-glukozową, dodaje jeszcze doktor Tapan Chatterjee.


Na nieszczęście, w momencie przewlekłego przejadania się, enzym HDAC9 jest rozregulowany, a to kończy się zablokowaniem konwersji, która prowadzi do dysfunkcji tkanki tłuszczowej oraz do pojawienia się chorób takich jak cukrzyca, choroby wątroby, nadciśnienie oraz choroby serca.

Doktor Tapan Chatterjee dodaje jeszcze, że w poprzednich badaniach naukowcy stwierdzili, że wysoka ekspresja enzymu HDAC9 w komórkach tłuszczowych była odpowiedzialna za dysfunkcjonującą tkankę tłuszczową w otyłości.

W tym badaniu, posłużyliśmy się specjalnie zmodyfikowanymi modelami myszy, aby przetestować tę teorię. Wyeliminowanie enzymu HDAC9 kompletnie uchroniło myszy przed chorobami związanymi z otyłością w momencie przewlekłego karmienia produktami wysoko tłuszczowymi, wyjaśnia amerykański naukowiec.

Oznacza to, że odkrycia te prawdopodobnie oznaczają odnalezienie potencjalego winnego na poziomie molekularnym za choroby związane z otyłością.

Doktor Tapan Chatterjee stwierdza, iż rezultaty tego badania wskazują na to, że niezdrowe zwyczaje odżywiania przez dłuższy okres czasu sprzyjają specyficznym zmianom w strukturze epigenetycznej u ludzi, co oznacza zmiany w strukturach genów. Zmiany, które wpływają na funkcjonowanie tych genów. W tym przypadku chodzi o zmianę ekspresji enzymu HDAC9.

Zmiana ekspresji tego enzymu oznacza pojawienie się chronicznej choroby, wbrew wdrożonym w konsekwencji dietetycznym intrwencjom, wyjaśnia jeszcze naukowiec.

Teraz badacze amerykańscy poświęcają się opracowaniu leków, które byłyby w stanie odwrócić te epigenetyczne zmiany i przywrócić normalne funkcjonowanie tkanki tłuszczowej o otyłych osób. Może być to całkiem nowa strategia leczenia chorób związanych z otyłością, jeżeli amerykańscy naukowcy mają rację.

Komentarze do: Ścieżka komórkowa związana z cukrzycą i chorobą serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz