Szukaj

Ryzyko wystąpienia cukrzycy po ciąży

Podziel się
Komentarze0

Stan przedrzucawkowy w ciąży jest niebezpieczny, zarówno dla zdrowia kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Występuje wówczas wysokie ciśnienie krwi, w moczu pojawia się białko, a organizm zamiast wydalać, zatrzymuje płyny. Drugą, równie niebezpieczną przypadłością, jest nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi związane z ciążą. Te dwa występujące jednocześnie czynniki mogą wpłynąć na zwiększone ryzyko przyszłej cukrzycy.Zespół naukowców, kierowany przez Denice Feig z Uniwersytetu w Toronto, przebadał ponad milion kobiet. Wyniki opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.

Autorzy stwierdzili, że obie dolegliwości mogą podwoić ryzyko rozwoju cukrzycy - nawet kilka lat po ciąży.

W raporcie wykazano również, iż około 1/3 kobiet w ciąży w USA nie jest badana pod kątem cukrzycy ciążowej. Wyniki te są o tyle istotne, iż lekarze powinni mieć świadomość konieczności monitorowania cukrzycy u kobiet, u których stwierdzono stan przedrzucawkowy lub nadciśnienie ciążowe.

Jak dowodzą najnowsze badania, gdy te dwa warunki są połączone z cukrzycą ciążową, wówczas wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy w przyszłości wzrasta aż trzynastokrotnie.


Do celów badania naukowcy posłużyli się kompleksową, kanadyjską bazą zdrowotną, w celu zidentyfikowania kobiet rodzących między 1994 a 2008 rokiem, u których zanotowano cukrzycę lub wspomniane wyżej przypadłości. Analiza objęła ponad milion kobiet w ciąży, z czego:

 - około 30 tys. miało nadciśnienie ciążowe,

 - 22 tys. stan przedrzucawkowy,

 - 30 tys. cukrzycę ciążową,
 
- a prawie 4 tys. zarówno cukrzycę, jak i pozostałe dwa stany.

Zespół poinformował również, iż w sumie u ponad 35 tys. kobiet w okresie obserwacji rozwinęła się cukrzyca.

Zwiększone ryzyko przyszłej cukrzycy zanotowano następująco:

 - 1,95 razy wyższe u kobiet z nadciśnieniem ciążowym,
 
- 2,08 razy wyższe ze stanem przedrzucawkowy,
 
- 12,77 razy wyższe u osób z cukrzycą ciążową.

Największe ryzyko, bo aż prawie 19 razy większe, zauważono u pań, u których wystąpiły zarówno nadciśnienie, jak i cukrzyca ciążowa. Okazało się, że obecność obu stanów podczas ciąży była silnym czynnikiem dla rozwoju przyszłej cukrzycy.

Wyniki te mają ważne konsekwencje dla zdrowia kobiety, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost chorób związanych z otyłością.

Kobiety, które doświadczyły nadciśnienia lub stanu przedrzucawkowego w okresie ciąży, powinny powiadomić o tym swoich lekarzy prowadzących w celu uzyskania porad oraz zapobiegnięcia rozwojowi cukrzycy i innych równie groźnych chorób.

Komentarze do: Ryzyko wystąpienia cukrzycy po ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz