Szukaj

Reklamy leków w TV: cała prawda?

Podziel się
Komentarze0

Ludzie powinni być ostrożni, oglądając reklamy leków w telewizji, gdyż według amerykańskiego badania University of Wisconsin-Madison School of Pharmacy, 6 na 10 tych reklam może zawierać dość wyolbrzymione informacje.Badanie ukazało się w Journal of General Internal Medicine.

W ciągu ostatnich 15 lat, naukowcy i politycy debatowali nad tym, czy reklamy leków po prostu informują o nowych medykamentach dostępnych na rynku, czy też zachęcają do zażywania leków, których możemy nie potrzebować.

Dr Adrienne E. Faerber mówi: - Konsumenci mają prawo do nieograniczonego dostępu do wysokiej jakości informacji na temat zdrowia. Ale reklamy leków w TV zawierają mylne albo wyolbrzymione informacje. Rezultaty te są sprzeczne z argumentem, że reklamy leków pomagają poinformować konsumentów.


Dane w tym badaniu pochodzą z Vanderbilt TV News Archive, który przechowuje reklamy telewizyjne z ABC, CBS i NBC od 1968 i z CNN od 1992.

Naukowcy przyjrzeli się reklamom puszczanym w nocy, gdyż starsi telewidzowie, którzy mogą potrzebować leków, często oglądają telewizję o tej porze.

Pod lupę wzięto 168 reklam dotyczących leków bez recepty, puszczanych w okresie 2008 – 2010.

Stwierdzono przede wszystkim, że informacje na temat leków były w tych reklamach mocno wyolbrzymione.

Stwierdzono też, że fałszywe zapewnienia były rzadkie – fałszywe informacje w reklamach są niezgodne z prawem amerykańskim i mogą skutkować oskarżeniem o przestępstwo.

Większość zapewnień na temat właściwości leków z kolei była myląca – w 6 reklamach na 10 pomijano ważne informacje, podawano przesadne informacje, sugerowano opinie albo czyniono bezsensowne skojarzenia z trybem życia.

Fałszywe albo potencjalne mylne zapewnienia mogą być częstsze w przypadku leków bez recepty niż na receptę.

Agencja amerykańska Food and Drug Administration nadzoruje reklamy leków na receptę, a Federal Trade Comission nadzoruje reklamy leków bez recepty.

Komentarze do: Reklamy leków w TV: cała prawda?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz