Szukaj

Rak Okrężnicy i Odbytnicy

Podziel się
Komentarze2

Ten rodzaj nowotworu jest drugim po raku płuc co do częstotliwości występowania nowotworem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.. Najczęściej dotyka on osób powyżej 50 roku życia, ale zdarza się ,że występuje u osób młodszych. Coraz częściej mówi się o przestrzeganiu profilaktyki ze względu na tak dużą zachorowalność. 

Czynniki ryzyka powstania raka okrężnicy i odbytnicy
  • Dieta-tłuszcze zwierzęce, dieta bogata w białka
  • Palenie papierosów
  • Zespolenie moczowodowo-esicze
  • Przewlekłe choroby zapalne jelit
  • Wiek ponad 40 lat
  • Czynniki genetyczne- gruczolakowata polipowatość rodzinna

Najczęściej rak umiejscowiony jest w odbytnicy ok. 60% przypadków, w dalszej kolejności kątnica, okrężnica esowata i pozostałe odcinki okrężnicy.

Objawy Choroby:

  • Domieszka świeżej krwi w stolcu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
Kolejne objawy pojawiają się wraz z rozwojem choroby  należą do nich: bóle brzucha, gorączka, zmniejszenie masy ciała, przewlekła niedokrwistość. W dalszej fazie to niedrożność i guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne.Rak odbytnicy i okrężnicy szerzy się poprzez naczynia chłonne, dając przerzuty do ścian miednicy, oraz pachwinowych węzłów chłonnych. W wypadku rozprzestrzeniania drogą krwionośną przerzuty pojawiają się w płucach i wątrobie.

Rozpoznanie

Dokonuje się go poprzez badania przez odbytnice, kolonoskopii z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.15 % raków okrężnicy można stwierdzić badaniem palpacyjnym przez odbytnice.


Leczenie

Głownie opiera się na zabiegu chirurgicznym. Ale również wykonuje sięchemioterapie i radioterapie. W wypadku zaawansowanych guzów  tworzy się zespolenia omijające.

Rokowania

Pięcioletnie przeżycie chorych waha się od ok. 75% w I okresie zachorowania.

Bardzo ważne jest zachowanie profilaktyki u osób po 45 roku życia, do których należy coroczne badanie.

Komentarze do: Rak Okrężnicy i Odbytnicy (2)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 15:36

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne lek

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze