Szukaj

Rak odbytu

Podziel się
Komentarze1

Rak odbytu nie należy do częstych chorób nowotworowych. Zachorowania na ten rodzaj nowotworu występują u około 1-2 % i stanowi on odsetek złośliwych  nowotworów jelita grubego. W większości przypadków chorują osoby powyżej 60 roku życia, częściej są to Kobiety niż mężczyźni (około 4 krotnie częściej) . 
Zachorowalność na Raka odbytu ma częstszy przebieg u chorych z podrażnieniem odbytu np. kłykciny Kończyste, leukoplakia) zarażonych wirusem HIV, HPV oraz u homoseksualnych mężczyzn. Do innych czynników ryzyka zaliczamy także, uwarunkowania genetyczne (zmiany w chromosomie 11 i krótkim ramieniu chromosomu 3)  oraz zmiany  płaskie: choroba Bowena ( złośliwa transformacja nabłonka płaskiego) choroba Pageta (występuje rzadko w tym umiejscowieniu)

Rak odbytu ze względu na rodzaj dzielimy na płaskonabłonkowe lub podstawnokomórkowe . Występują w kanale odbytniczym lub na brzegu kanału (jest to rzadziej spotykane) 

Choroba nacieka na narządy znajdujące się najbliżej m.in. pęcherz moczowy, pochwę .Niestety również szerzy się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych , dając przerzuty do wątroby, nerek i kości.Objawy Kliniczne:

  • Krwawienie
  • świąd
  • nieotrzymanie stolca
  • miejscowy ból
  • wydzielina śluzowa
  • uczucie obcego ciała

Rozpoznanie dokonuje się poprzez badanie palpacyjne, rektoskopii, biopsji ,oceny histopatologicznej oraz USG doodbytniczego.


Leczenie Raka Odbytu


W przypadku zmian powyżej 3 cm jest połączeniem chemioterapii i radioterapii. Gdy guzy jakie występują są małe tzn mniejsze niż 2cm czasami wykonuje się resekcje miejscową. Unika się radykalnych resekcji brzuszno-kroczowych. W przypadku raka brzegu odbytu stosuje się również napromienianie śródtkankowe.


Rokowania

W przypadku gdy nie stwierdza się przerzutów do węzłów chłonnych , szansa na 5-letnie przeżycie wynosi ok. 80%. Największe szanse wyleczalności maja pacjenci z guzem mniejszym niż 2 cm umiejscowionym na brzegu odbytu-wynosi on około 95% . W wypadku raka kanału odbytniczego 5 letnie przeżycie po leczeniu skojarzonym wynosi około 65-90%. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu.


Komentarze do: Rak odbytu (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:12

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze