Szukaj

Rak: kim jest “zły facet”?

Podziel się
Komentarze0

Badacze z University of Copenhagen odkryli właśnie, iż proteina, która jest znana z tego, że pozwala komórkom rakowym na rozprzestrzenianie się po całym ciele, jest również tą, która wyzwala proces naprawy w mózgu. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Communications.Być może dzięki niemu uda się dokonać także nowych odkryć w neurodegeneracyjnych chorobach mózgu, takich jak Alzheimer.

W jaki sposób naprawić urazy mózgu, to podstawowe pytanie. Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzą, że proteina S100A3 jest czynnikiem metastaz, czyli tego, w jaki sposób rozprzestrzenia się rak. Aczkolwiek, po raz pierwszy pokazują, iż ta sama proteina odgrywa pewną rolę w ochronie i naprawie mózgu.

Dr Oksana Dmitiriewa, która pracuje nad tym zagadnieniem w Protein Laboratory na wydziale Neuronauk i Farmakologii Uniwersytetu w Kopenhadze, wyjaśnia: proteina ta normalnie nie znajduje się w mózgu. Pojawia się jedynie wtedy, kiedy dochodzi do traumy bądź zwyrodnienia. Kiedy usunęliśmy proteinę u myszy, odkryliśmy, że ich mózgi były o wiele gorzej chronione i podatne na urazy. Co więcej, odkryliśmy, że proteina ta działa aktywując ścieżkę sygnalizującą wewnątrz neuronów. Tym samym, „zły facet” stał się „bohaterem”.


Prace te opierają się na wieloletnich poszukiwaniach prowadzonych nad proteiną S100A4 i jej śmiertelną rolą w postępowaniu raka.

Dr Dmitiriewa dodaje: zaskoczyło nas to, że proteina, o której myśleliśmy, że jest tylko i wyłącznie proteiną nowotworową, ma taką rolę. Będziemy kontynuować nasze badania w tym kierunku. Mamy nadzieję, że z naszych odkryć skorzystają ludzie cierpiący na choroby neurodegeneracyjne.

Komentarze do: Rak: kim jest “zły facet”?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz