Szukaj

"Mleko" roślinne zastępstwem dla tradycyjnego jogurtu

Podziel się
Komentarze0

Dla wielu ludzi, zalety dostarczania probiotyków podczas jedzenia konwencjonalnego jogurtu pochodzącego od zwierząt nie jest możliwe ze względu na gluten lub nietolerancję laktozy, alergię na mleko czy dietę wegańską. Ostatnio, grupa naukowców z Politechniki w Walencji wykazała, że niektóre rodzaje roślinnego „mleka” mogą być potencjalnymi substytutami tradycyjnego jogurtu opartego na zwierzętach.

Pokazano, jak pewne grupy mleczka roślinnego są w stanie wspierać realne kolonie bakterii probiotycznych. To badanie ma potencjał do zaoferowania zdrowego substytutu (oprócz probiotyków w kapsułkach) dla zwierzęcych jogurtów.

Probiotyki występuję naturalnie w sfermentowanych warzywach, w jogurtach i w mleku matki i są formą mikroskopijnych bakterii, które często przebywają w naszym przewodzie pokarmowym. Zapewniają one naturalną obronę przed wieloma dolegliwościami przez wzmocnienie układu odpornościowego przed niektórymi chorobami wirusowymi. Probiotyki są również związane z redukcją niektórych alergii oraz wykazano, że mają potencjalną możliwość zablokowania pewnych nowotworów. Są nie tylko istotne dla ochrony przed chorobą, ale poprawiają lub uzupełniają probiotyczną mikroflorę, która pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi i zwiększaniu energii. Konwencjonalne jogurty pochodzące od zwierząt są jednym z najprostszych i najlepszych źródeł probiotyków, ale ich spożywanie nie jest możliwe przez  niektóre grupy ludzi. Możliwość stosowania mleka roślinnego zawierającego probiotyki może pomóc wielu ludziom.

Mleko roślinne jest wytwarzane podczas fermentacji ziaren i orzechów. Stwierdzono, że posiada wysokie stężenie witaminy E i B, potasu, kwasu foliowego i przeciwutleniaczy. Zawartość kwasu foliowego i wysoki stosunek wapnia do fosforu spowodowały, że zaleca się spożycie tego mleka przez kobiety w ciąży. Badając mleko roślinne produkowane podczas fermentacji orzechów laskowych, migdałów i owsa (obecnie eksperymentuje się z orzechami i kasztanami) zespół naukowców  z Uniwersytetu w Walencji ustalił, że te formy mleka roślinnego zawierają matrycę, która była w stanie utrzymać bakterie probiotyczne. Może również wspierać bakterie probiotyczne po terminie przydatności danego produktu, a co najważniejsze, po jego spożyciu.

Badania podają potencjalne, naturalne formy probiotycznych suplementów dla osób z nietolerancją laktozy lub glutenu, a także z alergią na mleko. Również oferują nowe informacje o tym, jak poprawić obecnie dostępne mleczka roślinne oraz informacje na temat nowych i innowacyjnych produktów, które mogą być dostosowane do bardzo konkretnej grupy ludzi i w sumie dla całego społeczeństwa.

Angelika Masłowska

Komentarze do: "Mleko" roślinne zastępstwem dla tradycyjnego jogurtu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz