Szukaj

Przewlekła obturacyjna choroba płuc: wkrótce nowy lek?

Podziel się
Komentarze0

Laboratoria farmaceutyczne Novartis pracują aktualnie nad nowym lekiem przeciwko POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, znanej często również jako "kaszel palacza". Właśnie trwa dziesięć różnych badań, w późnym stadium, w których nowy lek miał sprostać pokładanym w nim oczekiwaniom.Lek, o którym mowa, to QVA149. Jest on połączeniem dwóch leków tych samych laboratoriów farmaceutycznych, Onbrez oraz NVA237.

Lek NVA237, również przeciwko chorobom płuc, pomaga pacjentom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w taki sam sposób, jak robi to konkurencyjny lek laboratoriów Pfizer oraz Boehringer Ingelheim, czyli lek Spiriva.

QVA149: obiecujące badania w toku

Jest to swojego rodzaju lekarstwo „dwa-w-jednym”, które powinno pozwolić szwajcarskiemu producentowi leków pokonać lidera rynku, czyli brytyjską firmę GlaxoSmithKline.

Jedno z dziesięciu badań, o którym mowa, nosi nazwę SHINE i pokazało ono, że jedna dzienna dawka QVA149 była lepsza niż taka sama dawka Onbrez i NVA237 zażywane oddzielnie.


Drugie badanie, noszącą wdzięczną nazwę BRIGHT, wykazało, że pacjenci zażywający ten lek mieli znacznie większą wytrzymałość w trakcie ćwiczeń, w porównaniu do pacjentów zażywających placebo.

Trzecie badanie, nazwane ELIGHTEN, wykazało, że QVA149 był dobrze tolerowany przez pacjentów, a jego bezpieczeństwo i tolerancja są podobne do placebo.

Te trzy omówione tutaj badania to część programu, który obejmuje w sumie dziesięć różnych projektów badawczych. Siedem pozostałych badań ma się zakończyć już w 2012 roku, oznajmiła w komunikacie firma Novartis.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc: światowe zagrożenie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba układu oddechowego, wiążąca się z problemami z oddychaniem oraz z chronicznym kaszlem.

Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia, przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka na całym świecie około 210 000 000 ludzi i w 2020 roku, jak szacują eksperci, ma być jedną z trzech głównych przyczyn zgonów w skali planety.

Komentarze do: Przewlekła obturacyjna choroba płuc: wkrótce nowy lek?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz