Szukaj

Przeszczep głowy możliwy za 2 lata?

Podziel się
Komentarze0

Włoski neurochirurg potwierdza, iż za dwa lata będzie w stanie przeszczepić nowe ciało do głowy pacjenta z paraliżem czterokończynowym, u którego mózg pozostał nietknięty. Aby tego dokonać, trzeba po prostu odtworzyć operację, już zrealizowaną na małpach w ubiegłym wieku.Wypowiedź chirurga została opublikowana w Surgical Neurology International.

Prawda to czy science-fiction? Sergio Canavero zdaje się nie mieć wątpliwości.

W latach 70 XX wieku, dr Robert White, po wielu próbach, z sukcesem dokonał transplantacji głowy makaka rezusa na ciało innej małpy, której głowę usunięto w tym samym czasie. Małpa przeżyła 8 dni w normalnym stanie, nie cierpiąc z powodu komplikacji.


- Od tamtego czasu - uważa dr Canavero - procedurę udoskonalono.

Włoski neurochirurg opracował bowiem technikę, której chce użyć w tym ryzykownym zabiegu. Głowa biorcy zostanie wprowadzony w hipotermię. Następnie głowę biorcy przyszyje się do ciała dawcy i połączy szpik oraz inne tkanki.

Jeżeli pacjent przeżyje, czeka go długa rekonwalescencja, terapia przeciw odrzutowi, terapia pozwalająca przyzwyczaić się do nowego ciała, a także kinezyterapia.

Od razu pojawiają się też problemy: koszt operacji. Dr Canavero oblicza go na 10 000 000 euro. A także mobilizacja ok. 100 osób z personelu i wszystkie kwestie etyczne, związane z tego typu przeszczepem.


Komentarze do: Przeszczep głowy możliwy za 2 lata?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz