Szukaj

Przełom w leczeniu niewydolności wątroby?

Podziel się
Komentarze0

Niewydolność wątroby jest śmiertelną chorobą charakteryzującą się nagłym, masowym obumieraniem komórek wątrobowych. Niestety obecnie istnieje jedynie kilka opcji leczenia, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby. W ostateczności przeszczep wątroby może być jedynym ratunkiem.W tunelu pojawiło się jednak światełko, dzięki wypracowanemu przez dr Junfeng An z Max Delbrück Center for Molecular Medicine (MDC) Berlin-Buch i dr Stefan Donath, specjalistę chorób wewnętrznych i kardiologa, także z MDC and Helios Klinikum Berlin-Buch, nowej terapii, opartej na badaniach przeprowadzonych nad myszami.

Wyniki opublikowano w Hepatology.

Dzięki zastosowanej technice, niewydolność wątroby cofnęła się, a mysz wyzdrowiała całkowicie. Naukowcy liczą, że niedługo będą już mogli poprowadzić badania kliniczne z pacjentami.

Według “Deutsche Ärzteblatt,” niewydolność wątroby dotyka od 200 do 500 Niemców każdego roku. Zatrucie grzybami czy narkotykami jest jedną z głównych przyczyn tej poważnej choroby. W Południowej Europie, Afryce i Azji, infekcja wywołana wirusem zapalenia wątroby typu B jest najważniejszym powodem choroby.


Do badań dwaj naukowcy wykorzystali ostatnio odkryte białko ARC, które jest niejako 'przełącznikiem życia' w organizmie. Znajduje się w mięśniach szkieletetowych, sercu i mózgu, ale nie w wątrobie.


W 2006 dr Donath udowodnił, że apoptoza jest odpowiedzialna za śmierć komórek mięśnia sercowego, a ARC zapobiega niszczeniu tych komórek.

Apoptoza chroni organizm przed chorobami i nieprawidłowymi komórkami. W komórkach rakowych natomiast jest ona dezaktywowana, co pozwala im rozmnażać się bez przeszkód.

Naukowcy dążą do znalezienia sposobu, by ją ponownie reaktywować i tym samym doprowadzić do 'samobójstwa' komórki rakowe.

W niewydolności wątroby problemem nie jest jednak zbyt mały poziom apoptozy, ale raczej jego nadmierny wzrost.

W eksperymencie myszom podano dożylnie lub dootrzewnowo zastrzyk z połączonego ARC i TAT.

W ciągu zaledwie kilku minut połączone białko dotarło do wątroby i zaczeło działać. ARC zatrzymało apoptozę i wszystkie zwierzęta wyzdrowiały, mówi dr Donath. Ta szybkość jest olbrzymią zaletą, szczególnie w nagłych przypadkach, kiedy nie ma zbyt dużo czasu na leczenie, a kiedy pokona się to poważne uszkodzenie wątroby, będzie ona zdolna samodzielnie się zregenerować. Myślę, że dzięki TAT-ARC będzie można w dużej mierze wykluczyć ryzyko raka.

W czasie badań naukowcy odkryli także nowy mechanizm ARC, który okazuje się odpowiedzialny za ochronę funkcji tego białka w wątrobie.

Dr Donath i MDC opatentowali połączone białko TAT-ARC dla niewydolności wątroby. Sam projekt został zasponsorowany przez MDC Pre-Go-Bio, który wspiera transfer uzyskanych diagnoz i odkryć do badań klinicznych.

Komentarze do: Przełom w leczeniu niewydolności wątroby?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz