Szukaj

Przedawkowanie acetaminofenu u dzieci może zagrażać ich życiu

Podziel się
Komentarze0

Acetaminofen jest powszechnie dostępnym lekiem bez recepty, jednak może spowodować zatrucie wątroby u dzieci, jeśli jego dawki zostaną przekroczone. W artykule opublikowanym w DKTM (Dziennik Kanadyjskiego Towarzystwa Medycznego) zawarta została myśl, iż istnieje potrzeba większej edukacja społeczeństwa, aby ostrzec ludzi przed niepożądanymi skutkami zażywania tego leku.



Przedawkowanie acetaminofenu jest główną przyczyną ostrej niewydolności wątroby. Jest także najczęściej identyfikowaną przyczyną ostrej niewydolności wątroby u dzieci - pisze dr Rod Lim z Kliniki Pediatrycznej Szpitala Dziecięcego - London Health Sciences Centre. Powtarzające się terapeutyczne dawkowanie leku powyżej jego zalecanej ilości, przypadkowe przedawkowanie z powodu błędu i spożycie celowe może spowodować ostrą niewydolność wątroby, a nawet śmierć.

Autorzy przedstawiają w badaniu przypadek 22-dniowego dziecka, któremu rodzice przez pomyłkę podawali zbyt dużą dawkę środka przeciwbólowego. Po zabiegu, gdy lekarz poprosił rodziców, by dali dziecku kolejną dawkę, odkryli oni błąd. W tym przypadku N-acetylocysteinę z dekstrozą podawano dożylnie, a dziecko wyzdrowiało w ciągu około 24 godzin po spożyciu leku.

Zobacz również:



N-acetylocysteina jest standardowym lekiem na zatrucia wątroby, które są wynikiem przedawkowania acetaminofenu. Jest ona zwykle skuteczna, jeśli zostanie przyjęta w ciągu ośmiu godzin po spożyciu leków.


Błędy medyczne, których ofiarami są dzieci, stanowią poważny problem, a dozowanie leków jest utrudnione przez konieczność dostosowania dawki do wagi dziecka i potrzebę przeliczania tej dawki na objętość, ponieważ wiele leków dla dzieci ma postać płynną.

Raport amerykańskiego ośrodka kontroli zatruć i Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, który przeanalizował 238 przypadków poważnych błędów medycznych u dzieci w wieku sześciu lat, wykazał, że u 11% dzieci, którym nieprawidłowo podano leki, błąd dotyczł niewłaściwego leku, dawki lub sposobu podawania.

Przedawkowanie acetaminofenu było najczęstszym pojedynczym czynnikiem skutkującym zagrażającymi życiu sytuacjami, przewlekłymi chorobami lub śmiercią.

"Mimo, że lekarze i farmaceuci powinni wciąż pouczać rodziców i opiekunów na temat przepisywanych leków, komunikacja pomiędzy pojedynczymi osobami nie może być jedynym sposobem na ograniczenie błędów w podawaniu leków" - piszą autorzy. "Redukcja błędów na wielką skalę wymaga systemów opartych na interwencji i zapobieganiu".

Sugestie zawierają umieszczanie lepszych informacji o dawkowaniu na opakowaniu oraz udoskonalenie urządzeń dozujących, gdyż wielu rodziców używa łyżek, które nie są standardowymi rozmiarami dawek, co może prowadzić do przedawkowania. Proponuje się również sprzedaż  paracetamolu zza lady w celu upewnienia się, że farmaceuta udzieli rodzicom informacji o prawidłowym dawkowaniu.

Komentarze do: Przedawkowanie acetaminofenu u dzieci może zagrażać ich życiu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz