Szukaj

Proteiny podobne do prionów powodują wiele chorób związanych ze starzeniem

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badanie, opublikowane w Nature, proponuje teorię, która może ujednolicić obowiązującą naukową myśl dotyczącą ciężkich chorób neurodegeneracyjnych, a także sugeruje możliwe strategie terapeutyczne w walce z tymi przypadłościami.Naukowcy Mathias Jucker (Unversity of Tubingen w Niemczech) i Lary Walker (Emory Univeristy) to wiodący eksperci w neurologii.

W artykule wyjaśniają swój koncept: wiele chorób mózgu, powiązanych ze starzeniem, jest powodowanych przez specyficzne proteiny, które składają się nieprawidłowo i zbijają w szkodliwe kępki.

Kępki te z kolei zachowują się jak patogenne czynniki, znane jako priony, które powodują chorobę Creutzfeldta-Jakoba u ludzi i chorobę szalonych krów, przewlekłą chorobę wyniszczającą u jeleni i chorobę kłusową u owiec.

Odwrotnie do choroby prionowej, która może być zakaźna, choroba Alzheimera, Parkinsona i inne jednostki neurodegeneracyjne nie przenoszą się z człowieka na człowieka w normalnych okolicznościach.

Wszystkie te choroby zaczynają się w mózgu, ale pojawia się coraz więcej dowodów na to, że kępki źle złożonych protein rozprzestrzeniają się w całym układzie nerwowym i zaburzają jego funkcje.

Walker i Jucker są pierwszymi, którzy wykazali już wcześniej, że proteina, która jest „firmowym znakiem” choroby Alzheimera – czyli beta-amyloid – formuje kępki podobne do prionów, które stymulują gromadzenie się innych molekuł beta-amyloidowych w tak zwane płytki starcze w mózgu i w naczyniach krwionośnych mózgu.

Od tamtej pory coraz więcej laboratoriów naukowych na całym świecie odkrywało, że proteiny powiązane z innymi chorobami neurodegeneracyjnymi również są podobne do prionów.

Choroby neurodegeneracyjne powiązane z wiekiem na tę chwilę są nieuleczalne. Obydwaj naukowcy proponują koncept patogennych protein jako cel przyszłych badań w tych pozornie niepowiązanych ze sobą chorobach.

Komentarze do: Proteiny podobne do prionów powodują wiele chorób związanych ze starzeniem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz