Szukaj

Propecia (finasteryd) - niebezpieczeństwo trwałej dysfunkcji seksualnej

Podziel się
Komentarze0

Lek na wypadnie włosów, Propecia, może być powiązany z efektem ubocznym, jakim jest dysfunkcja płciowa, czyli problem, który nie zniknie nawet po zaprzestaniu leczenia - donieśli badacze z George Washington University w Journal of Sexual Medicine.Propecia jest popularnym lekiem na standardowe wypadanie włosów u mężczyzn.

Michael S. Irwig MD, który pracuje w Center for Andrology and Division of Endocrinology, kontrolował 54 dorosłych mężczyzn powyżej 31 lat,  którzy doświadczyli trwających ponad trzy miesięce skutków ubocznych powiązanych z finasterydem. Niechciany efekt trwający ponad trzy miesiące nazywany jest ,,trwałym”.

Mężczyźni na początku badań byli zdrowi, nigdy nie mieli jakichkolwiek problemów z  funkcjami seksualnymi, nie dotyczyły ich zastrzeżenia lekarskie i psychiatryczne, nie przyjmowali doustnych leków na receptę przed rozpoczęciem zażywania leku Propecia.

Mężczyźni na samym początku obserwacji zostali zbadani. Ponownie przebadano ich po czternastu miesiącach. 96% z tych, którzy zostali ponownie poddani ocenie, zanotowało efekty uboczne.

Niektórzy mieli problemy z odczuciami seksualnymi i z jakością wytrysku.

Dr Irwing stwierdził, że 89% z 54 badanych mężczyzn uwzględnionych w Arizońskiej Skali Doświadczenia Seksualnego (ASEX) doświadcza dysfunkcji płciowych:  popęd płciowy (libido), pobudzenie, zdolność do orgazmu i zadowolenie z niego.

Zobacz również:W Abstact, dr Irwing mówi: ,,U większości mężczyzn, u których rozwinęły się efekty uboczne (powyżej trzech miesięcy) dotyczące funkcji seksualnych, pomimo zaprzestania przyjmowania finasterydu, zaburzenia te utrzymywały się przez miesiące lub lata. Pomimo kilku badań na szczurach, które pokazywały szkodliwe zmiany w zdolności do erekcji spowodowane przez inhibitory alfa reduktazy 5, ciągła natura tych zmian jest badana. Wypisujący recepty z finasterydem i mężczyźni rozważający jego wykorzystanie, powinni być uświadamiani o jego działaniach niepożądanych.”

Czym jest Propecia (finasteryd)?

Finasteryd jest inhibitorem enzymu 5-α-reduktazy. Przekształca testosteron w jego bardziej aktywną formę – DHT (dihydrotestosteron). Lek jest produkowany i sprzedawany przez Merck & Co.

FDA zatwierdziło lek dla następujących wskazań: typowo męskie łysienie, które zaczyna się nad skroniami i przerzedza włosy na ciemieniu głowy, a także rozrost gruczołu prostaty.
 
Problemy związane z przyjmowaniem finasterydu obejmują: impotencję, anormalny wytrysk, niższy poziom wytrysku, anormalne funkcjonowanie płciowe, ból jąder, ginekomastię – rozwój męskich piersi, depresję.

FDA ostrzega, że finasteryd może podnosić ryzyko zachorowania na raka prostaty, jednak nie ma wykazanego żadnego związku pomiędzy rakiem prostaty a finasterydem.

Niektóre badania mówią, że lek może zmniejszać przewagę i rozwój łagodnych guzków prostaty. Jednakże, finesteryd może utrudniać wcześniejsze wykrycie raka prostaty. Badania z 2008 roku wykazało, że lek redukuje ryzyko zachorowania na raka prostaty i ogranicza ryzyko rozwijania się agresywnych guzów.

Badania z 2010 roku sugerują powiązanie finasterydu z niebezpieczeństwem zachorowania na raka piersi u mężczyzn.

Komentarze do: Propecia (finasteryd) - niebezpieczeństwo trwałej dysfunkcji seksualnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz