Szukaj

Profilaktyczne stosowanie antybiotyków zakwestionowane przy operacja stomatologicznych

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z najnowszymi badaniami International Association of Dental Research (IADR) 90th General Session and Exhibition, antybiotyki mogą nie zapobiec infekcji po zabiegach usuwania zębów mądrości bądź zakładaniu implantów. Naukowcy nie znaleźli różnic między nieprzyjemnymi doznaniami w trakcie operacji niezależnie od tego, czy pacjent dostał placebo czy amoksycylinę, która została podana przed lub po zabiegu.Pytanie dotyczące tego, kiedy powinno się zastosować antybiotyki w tego rodzaju operacjach jest kontrowersyjne, strach przed zakażeniem jest równoważny wobec obaw o oporność na antybiotyki, o alergie oraz innych niekorzystne reakcje.

„Wciąż brakuje zalecanych standardów dotyczących stosowania antybiotyków w chirurgii implantów, wśród organizacji rządowych i zawodowych” uważa Tan Wah Ching, profesor stomatologii zachowawczej oraz główny autor badań nad chirurgią zębów.

„Jeżeli bierze się pod uwagę ogół wszystkich przeprowadzonych badań, wygląda na to, że zachodzą korzyści w obszarze zmniejszania ryzyka wystąpienia infekcji po operacji,” twierdzi dr Dodson, niezwiązany z przeprowadzanymi badaniami.


W swoich badaniach wykorzystał on antybiotyki podawane dożylnie. Według niego taki sposób jest możliwy do wdrożenia, ponieważ 60% do 80% pacjentów poddających się zabiegowi usuwania zębów mądrości w Stanach Zjednoczonych otrzymuje dożylnie środek uspokajający, a jednocześnie można im podawać antybiotyk.

Ponadto stosowanie dożylne jest łatwiejsze, jeżeli chodzi o kontrolę, a tym sposobem antybiotyki dostają się szybciej do krwi niż droga ustną.

Dr Dodson uważa, że poprzednie badania nie wykazały czy antybiotyki są skuteczne w zabiegach usuwania zębów mądrości.

„Wykazały, że tamte metody są nieskuteczne. Co nie oznacza, że same antybiotyki są także nieskuteczne", mówi dr Dodson.

W większości przypadków lepiej jest jednak zastosować antybiotyki. Infekcje związane z implantami są rzadkie, dlatego potrzebne jest przeprowadzenie większych badań z udziałem około 1000 pacjentów, ażeby móc wykryć zachodzące różnice między tymi, którzy dostali i nie dostali antybiotyków.

W swojej praktyce, dr Dodson podaje antybiotyki profilaktycznie, ponieważ czasami dopiero w trakcie zabiegu okazuje się, że musi dokonać przeszczepu.

„Gdybym wiedział przed rozpoczęciem zabiegu, że wykonywał będę tylko implant, nie podałbym antybiotyków.  Ale, w co drugim przypadku zakładania implantu, muszę wykonać przeszczep. A materiały do przeszczepów mogą być zakażone bakteriami", wyjaśnia specjalista.

Komentarze do: Profilaktyczne stosowanie antybiotyków zakwestionowane przy operacja stomatologicznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz