Szukaj

Potwierdzono możliwość zastosowania terapii komórkowej w chorobie jelit

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center oraz ich współpracownicy zidentyfikowali w szpiku kostnym szczególny rodzaj komórek macierzystych, które mają naturalną zdolność do wędrowania do jelita i produkowania komórek jelitowych. Potencjalnie mogą więc przywracać zdrową tkankę u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD).Liczba Amerykanów chorujących na IBD dochodzi do miliona. Zmagają się oni z częstymi biegunkami i bólem brzucha.

IBD przybiera zazwyczaj jedną z dwóch form – wrzodziejące zapalenie jelita grubego (CU) albo choroba Leśniowskiego-Crohna. W obydwu przypadkach jelita czerwienieją i puchną. Dochodzi też do powstania wrzodów, które prawdopodobnie są rezultatem odpowiedzi immunologicznej organizmu na własne tkanki.

Obecnie nie ma żadnego lekarstwa przeciwko IBD. Pacjentom podaje się leki mające na celu zredukowanie zapalenia i zapobieżenie odpowiedzi immunologicznej. Nie zawsze jest to skuteczne, toteż naukowcy mają nadzieję, że terapia komórkowa, wykorzystująca komórki macierzyste, pozwoli na efektywną walkę z chorobą.

Wyniki badania znajdują się w The FASEB Journal. Prowadziła je – przy udziale współpracowników – prof. Graca Almeida-Porada z Wake Forest Baptist's Institute for Regenerative Medicine.


Zespół naukowców użył markerów komórek do zidentyfikowania komórek macierzystych w szpiku kostnym posiadających najwyższy potencjał do przemieszczania się w kierunku jelita i dobrze się rozwijających. Komórki te wyrażają wysoki poziom receptora ephrin type B, zaangażowanego w naprawę tkanki i likwidowanie ran.


Komórki znane ze zmniejszania zapalenia zostały wstrzyknięte płodom owiec w 55-62 dniu ciąży. W okresie 75 dni po ciąży, naukowcy odkryli, że większość z przeszczepionych komórek, umieszczonych w przestrzeni krypty (krypty Lieberkuhna), uzupełniła komórki macierzyste w jelicie.

Badanie to poszerza wnioski płynące ze sprawozdania z 2012 roku, w którym dowodzono obecności komórek macierzystych w krwi pępowinowej, zaangażowanych w tworzenie naczyń krwionośnych i mających zdolność wędrowania do jelita.

Tym razem, jak mówi prof. Almeida-Porada, zidentyfikowano dwa rodzaje ludzkich komórek przechodzących do jelita. Jedne z nich zaangażowane są w tworzenie naczyń krwionośnych, a drugie mogą uzupełniać komórki jelitowe i modulować zapalenie.

- Mamy nadzieję, że połączenie tych komórek będzie skutecznym antidotum na IBD - dodaje uczona.

Komórki teoretycznie powinny prowadzić do zdrowienia tkanki wewnątrz jelita, którego wyściółka ma jeden z najwyższych wskaźników rotacji komórkowej w organizmie.

Prof. Almeida-Porada dodaje: - Poprzednie badania na zwierzętach pokazały, że przeszczep komórek szpiku kostnego może przyczyniać się do regeneracji przewodu pokarmowego w IBD.

W jej opinii trzeba teraz sprawdzić, czy komórki, które potrafią wędrować do jelita w zdrowym organizmie, będą posiadały tę samą zdolność w przypadku stanu zapalnego.

Komentarze do: Potwierdzono możliwość zastosowania terapii komórkowej w chorobie jelit

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz