Szukaj

Pistacje zmniejszają reakcję organizmu na stres w cukrzycy typu 2

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach stres dotyka wielu ludzi i niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Skutki stresu mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na cukrzycę typu 2, u których ryzyko wystąpienia chorób serca jest znacznie wyższe niż u zdrowych ludzi. Wszelkie naturalne metody redukujące reakcję organizmu na stres są więc bardzo pożądane.

Wyniki badań opublikowane niedawno przez American Heart Association (AHA) są dowodem na to, że uwzględnienie w codziennej diecie odpowiedniej porcji orzechów pistacjowych jest w stanie ograniczyć rekcję organizmu na stres, szczególnie w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Wyniki badań u diabetyków

W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanu Pensylwania (Pennsylvania State University) wzięli udział uczestnicy z dobrze wyrównaną cukrzycą typu 2. W ciągu dwóch tygodni badane osoby utrzymywały taką samą dietę z jednakową liczbą kalorii. Po upływie dwóch tygodni uczestnicy zostali losowo przydzieleni do dwóch odrębnych grup. Pierwsza grupa przeszła na dietę korzystną dla układu krążenia (27 % tłuszczu), natomiast druga grupa korzystała z diety zawierającej dwie porcje orzechów pistacjowych dziennie (33% tłuszczu, około 150 orzechów dziennie). Uczestnicy mogli spożywać żywność dostarczoną jedynie przez organizatorów badań. Po 4 tygodniach przeprowadzono testy sprawdzające reakcję uczestników na czynniki stresogenne. W czasie badań zmierzono ciśnienie tętnicze krwi oraz obwodowy opór naczyń krwionośnych.

W rezultacie okazało się, że organizmy uczestników z grupy drugiej, w której regularnie spożywano orzechy pistacjowe, lepiej reagowały na stres. W zetknięciu z czynnikami stresogennymi naczynia krwionośne tych uczestników zwężały się w mniejszym stopniu niż uczestników z pierwszej grupy, objętej dietą niskotłuszczową. Naukowcy podkreślają jednak, że pistacje nie stanowią lekarstwa eliminującego skutki codziennego stresu, mogą jedynie ograniczyć niektóre reakcje organizmu wobec stresujących bodźców.

Inne zalety orzechów pistacjowych

Warto podkreślić, że orzechom pistacjowym przypisuje się również szereg innych właściwości korzystnych dla zdrowia. Mogą one obniżać poziom cholesterolu przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu przeciwutleniaczy we krwi, co w rezultacie skutkuje ograniczeniem stresu oksydacyjnego, niszczącego zdrowe komórki. Wysoka zawartość witaminy E, którą odznaczają się orzechy pistacjowe, wpływa również na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory.  

Podsumowanie

Orzechy pistacjowe nie stanowią uniwersalnego środka, który mógłby zmniejszyć lub wyeliminować wszystkie skutki stresu. Regularne spożywanie tych orzechów może jednak ograniczyć niektóre z nich, co jest szczególnie istotne dla grup podwyższonego ryzyka, jak np. ludzi chorych na cukrzycę typu 2, którzy mogą w ten naturalny sposób zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Pistacje zmniejszają reakcję organizmu na stres w cukrzycy typu 2

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz