Szukaj

Pierwszy raz w historii medycyny kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko

Podziel się
Komentarze0

Kobieta ze Szwecji z przeszczepioną macicą urodziła dziecko. To pierwszy taki przypadek w historii medycyny. 36-letnia kobieta urodziła się bez macicy. Dawcą do przeszczepu była jej 60-letnia znajoma, która przeszła już menopauzę.

Pacjentce trzeba było podać leki działające blokująco na układ odpornościowy, żeby zapobiec odrzuceniu przeszczepu. Jak podaje pismo The Lancet, dziecko przyszło na świat we wrześniu jako wcześniak. Ważyło 1,8 kg. „Niesamowity” - powiedział o nowo narodzonym synu jego ojciec.

Nowotwór i wady wrodzone są najczęstszymi przyczynami, dla których kobiety żyją bez prawidłowo funkcjonującego układu rozrodczego. Dotychczas jeśli taka kobieta chciała mieć własne dzieci, jedynym rozwiązaniem było dla niej macierzyństwo zastępcze.

Cud medycyny

Dane rodziców dziecka pozostają tajemnicą, wiadomo jednak, że kobieta ma prawidłowo funkcjonujące jajniki. Wobec pary zastosowano metodę zapłodnienia pozaustrojowego. Uzyskano i zamrożono 11 embrionów. Następnie lekarze z University of Gothenburg poddali przyszłą matkę zabiegowi transplantacji. Rok po przeszczepie zdecydowano się na umieszczenie zarodka w macicy i umożliwienie rozwoju ciąży.

Dziecko urodziło się przedwcześnie, w około 32 tygodniu ciąży, ponieważ u matki doszło do zatrucia ciążowego, a u dziecka zauważono nieprawidłowe tętno. Zarówno matka, jak i syn mają się teraz już dobrze.

W anonimowym wywiadzie dla agencji Associated Press ojciec dziecka powiedział: - Przeszliśmy bardzo trudną drogę, ale dzięki temu mamy teraz cudowne dziecko.

Kamień milowy

Dotychczas przeprowadzono dwie inne próby transplantacji macicy. W pierwszym przypadku w wyniku infekcji po trzech miesiącach od przeszczepu organ trzeba było usunąć. W przypadku drugim – kobieta po przeszczepie poroniła.

Profesor Mats Brannstrom, przewodzący zespołowi transplantologów, o narodzinach w Szwecji mówi, że to dla medycyny radosny moment. - Nasz sukces zawdzięczamy ponad dziesięcioletnim badaniom na zwierzętach i doskonaleniu metod chirurgii. Chcieliśmy dać możliwość wielu młodym kobietom na całym świecie przezwyciężyć bezpłodność.

Wciąż jednak istnieją wątpliwości, czy metoda szwedzkich naukowców jest w pełni bezpieczna i efektywna. Dr Brannstrom i jego zespół pracują obecnie z ośmioma innymi parami o podobnym problemie. Wyniki tej pracy zadecydują o tym, czy metodę będzie można stosować szerzej.

Rodzice chłopca jeszcze nie ochłonęli po narodzinach dziecka, a już wkrótce będą musieli zdeklarować, czy decydują się na kolejne. Leki zapobiegające odrzuceniu macicy przez organizm w dłuższej perspektywie są bardzo inwazyjne, dlatego istnieje obawa, że macicę za jakiś czas trzeba będzie usunąć.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Pierwszy raz w historii medycyny kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz