Szukaj

Pierwszy przypadek cholery na Haiti

Podziel się
Komentarze0

Chory umysłowo mężczyzna, który wykąpał się i pił wodę ze skażonej rzeki, prawdopodobnie jest pierwszą osobą, która została zarażona cholerą w tym kraju na Karaibach, jak stwierdziła organizacja humanitarna z Bostonu. Partners in Health, która pracuje na Haiti, doniosła o tym w swoim badaniu, opublikowanym w American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.Epidemia cholery zaczęła się w 2010 roku i zabiła 7 000 osób (na ponad 500 000 zarażonych), po potężnym trzęsieniu ziemi. Humanitarna grupa doktora Davida Walton, który jest współautorem badania wraz z doktor Louise Ivers, podkreśla, że to 28-letni chory umysłowo mężczyzna z głównego miasta w Mirebalais jest pierwszą osobą, która została zarażona tą chorobą narodzoną w wodzie.

Jak wyjaśnia doktor David Walton, rodzina mężczyzny ma dostęp do czystej wody, ale jego halucynacje słuchowe oraz paranoja nie były leczone, a człowiek ten często kąpał się i pił z rzeki, która została zidentyfikowana jako prawdopodobne źródło epidemii.

Jest to uderzający przykład tego w jaki sposób zdrowie umysłowe, choroba zakaźna oraz zdrowie społeczności są ze sobą związane, mówi wyjaśnia doktor David Walton. Przypadek może ten posłużyć jako przypomnienie jak bardzo leczenie chorób umysłowych jest zaniedbywane.


Mężczyzna chory umysłowo zachorował na ostrą biegunkę w dniu 12 października 2010 roku i zmarł w domu, bez opieki lekarskiej, w ciągu niecałych 24 godzin. Został pochowany następnego dnia, a dwójka ludzi, która przygotowywała jego ciało do pogrzebu, zachorowała na ostrą biegunką w ciągu zaledwie 48 godzin.


Badanie przeprowadzone przez doktora Davida Walton i doktor Louise Ivers podkreśla jeszcze znaczenie globalizacji dla rozprzestrzeniania się chorób tyou cholera, na inne części świata, albowiem przypadki stwierdzono również w sąsiadującej z Haiti Dominikanie, w Miami i w Bostonie w Stanach Zjednoczonych.

Badacze sugerują, że prawdopodobnie cholerę na Haiti przywlekli żołnierze Organizacji Narodów Zjednoczonych, z Nepalu, którzy przebywali tam z misją pokojową. W Nepalu cholera jest chorobą endemiczną.

Aktualnie Haiti ma największy wskaźnik zarażenia cholerą na całym świecie, jak podaje grupa Partners in Health.

Ostatnio, współzałożyciel organizacji, doktor Paul Farmer, wraz z haitańskim rządem, świętowali inaugurację nowego narodowego szpitala w Mirebalais (320 łóżek), 50 kilometrów na północ od stolicy kraju, Port-au-Prince. Zostało to określone jako jeden z największych ukończonych projektów od czasu trzęsienia ziemi.

Nowy szpital będzie oferował usługi kliniczne do tej pory niedostępne w żadnym publicznym szpitalu na Haiti (jednostka intensywnej opieki, sześć sal operacyjnych), jak podaje organizacja Partners in Health. Centrum to również będzie kształciło przyszłe pokolenia haitańskich lekarzy, pielęgniarek oraz techników laboratoryjnych. Ulokowany na wsi, szpital będzie dostarczał regionom wiejskim opiekę lekarską, która tak długo była ograniczona jedynie do stolicy kraju, czyli Port-au-Prince.

Komentarze do: Pierwszy przypadek cholery na Haiti

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz