Szukaj

Pierwszy przeszczep twarzy: minęło już sześć lat

Podziel się
Komentarze0

Sześc i pół roku temu dokładnie, w 2005 roku, w uniwersyteckim centrum szpitalnym w Amiens we Francji, miała miejsce szczególna operacja: pierwszy na świecie przeszczep twarzy. Od tamtego czasu przeprowadzono 23 nowych transplantacji twarzy na całej planecie. A to pozwala chirurgom podsumować dotychczasowe osiągnięcia.A zaczęło się w Amiens...

W dniu 27 listopada 2005 roku, trzydziestoośmioletnia Isabelle Dinoire została pierwszą osobą w historii, która skorzystała z przeszczepu twarzy. A bardziej dokładnie, trójkąta „nos-usta-podbródek”.

Operację przeprowadził zespół chirurgów, którymi przewodził profesor Devauchelle, w bardzo bliskiej współpracy z profesorem Jean-Michel Dubernard ze szpitala w Lyon.

Ten niezwykły wyczyn lekarski wiązał się oczywiście w tamtych czasach ze sporą liczbą kwestii, etycznych i psychologicznych również, które w tamtym czasie pozostawały bez odpowiedzi.

A dziś, sześć i pół roku później, profesor Devauchelle deklaruje: absolutnie potrzebuję takiego spojrzenia wstecz, aby definitywnie potwierdzić, że ten wybór terapii, która technicznie pozostaje bardzo trudna, ryzykowna, ciężka pod wieloma względami, a także obciążona wieloma kwestiami etycznymi i filozoficznymi, był słuszny.


Pierwsza pacjentka, Isabelle Dinoire prowadzi teraz jak najbardziej normalne życie, poza tym, że musi zażywać odpowiednie leki, a także poza dość regularnymi konsultacjami lekarskimi, do których jest zobowiązana.

Kobieta zażywa leki tak, jak musiałaby zażywać każda osoba, która choruje na cukrzycę, albo której usunięto tarczycę, wyjaśnia jeszcze profesor Devauchelle.

Przeszczepiona twarz starzeje się normalnie?

Nawet jeśli problem leczenia przeciwko odrzuceniu przeszczepu nie został jeszcze całkowicie rozwiązany dla wszystkich pacjentów, to jednakże lekarzy dziś najbardziej interesuje kwestia starzenia.

Profesor Devauchelle przyznaje: analiza tego, w jaki sposób będzie się starzeć pani Dinoire jest sprawą niezwykle interesującą. Biorąc pod uwagę to, że cała twarz starzeje się z wiekiem, musimy wiedzieć, jak to wygląda w przypadku twarzy przeszczepionej.

Zjawisko to trzeba tym bardziej obserwować, ponieważ rezultaty te zachęciły wiele ekip na całym świecie do przeprowadzania tego typu operacji chirurgicznych. Do tej pory, przeprowadzono w sumie 23 transplantacje twarzy, w tym 2 w Amiens i 7 w Paryżu.

Wyczynu tego spróbowały również zespoły ze Stanów Zjednoczonych oraz  Hiszpanii, między innymi. Na przykład, w dniu 30 marca 2012 roku, to właśnie chirurdzy amerykańscy z uniwersyteckiego centrum szpitalnego w stanie Maryland ogłosili, iż przeprowadzili największy do tej pory przeszczep twarzy (to znaczy, dotyczący największej powierzchni twarzy, jaka kiedykolwiek została przeszczepiona).

Operacja okazała się prawdziwym sukcesem, a pacjent szóstego dnia po transplantacji mógł poruszać językie, otwierać i zamykać oczy.

Komentarze do: Pierwszy przeszczep twarzy: minęło już sześć lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz