Szukaj

Osoby, które się wiercą żyją dłużej!

Podziel się
Komentarze0

Siedzenie przez więcej niż 7 godzin dziennie łączone jest z 30% większym ryzykiem wcześniejszej śmierci, ale ta zależność nie występuje w przypadku osób, które są „wiercipiętami" i nie potrafią spokojnie siedzieć w miejscu. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie medycznym American Journal of Preventive Medicine.

Rodzice od najmłodszych lat powtarzali nam: nie wierć się! Teraz okazuje się, że to mogło być złe podejście. Odkryto bowiem, że nawet małe ruchy wykonywane rękami czy stopami mogą pomóc przeciwdziałać negatywnym skutkom zdrowotnym siedzącego trybu życia.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przez 12 lat trwania eksperymentu obserwowali około 13 tys. kobiet. Uczestniczki badania były pytane o dietę, nałogi takie jak palenie czy picie alkoholu, a także o ilość czasu przeznaczanego na ćwiczenia fizyczne w porównaniu do czasu jaki spędzają w pozycji siedzącej. Kobietom zadano także niestandardowe pytania typu: W skali od 1 do 10 wskaż, jak wiele twojego czasu spędzasz wiercąc się? Powód? Mój mąż jest wielkim wiercipiętą i czułam, że pytanie o aktywność fizyczną może nie uwzględnić wszystkich strat energii związanych z poruszaniem się - twierdzi Janet Cade, epidemiolog zaburzeń odżywiania z Uniwersytetu Leeds.

Ona i jej współpracownicy odkryli, że siedzenie przez ponad 7 godzin dziennie wiąże się z 30% większym ryzykiem śmierci, niezależnie od tego jak bardzo uczestniczki badania były aktywne przez pozostały czas. Taka zależność jednak nie występuje wśród osób, które mają tendencję do wiercenia się, kiedy siedzą. Choć niespokojne poruszanie się w miejscu nie przyczynia się do obniżenia indeksu masy ciała, który uznawany jest za wskaźnik otyłości, to jednak, jak twierdzi Cade, być może wiercenie się przyśpiesza metabolizm. Wiemy, że osoby, które prowadzą siedzący tryb życia mają np. zaburzenia metabolizmu glukozy i zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Więc być może to właśnie wiercenie się poprawia te wyniki.

Oczywiście, nie da się zmienić nawyków ludzi tak, aby nagle zaczęli się więcej wiercić. Ale, jeżeli siedzisz przez dłuższy czas, każdy wykonany ruch może mieć pozytywne wpływ na stan twojego zdrowia. Tak więc w czasie siedzenia dobrze co jakiś czas zmienić pozycję lub wstać i rozciągnąć się. Można więcej się ruszać w czasie rozmowy przez telefon lub pomyśleć o zmianie biurka na takie, przy którym można stać. Poza tym, jeżeli inni mówią ci, abyś przestał się wiercić, odpowiedz im, że to może oni powinni zacząć.

Komentarze do: Osoby, które się wiercą żyją dłużej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz