Szukaj

Optymiści mają zdrowszy układ krążenia

Podziel się
Komentarze0

Postrzeganie świata bezpośrednio wpływa na długość życia - jak wynika z nowych badań opublikowanych w dzienniku Health Behavior i Policy Review. Naukowcy z uczelni na terenie całego USA potwierdzają, że optymistyczni ludzie mają dwa razy większe prawdopodobieństwo zachowania optymalnie zdrowego układu krążenia niż ludzie z negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.

Analizy porównujące ponad 5000 dorosłych, które przeprowadzono w ciągu 11 lat, wykazały powiązania  pomiędzy chorobami układu krążenia i pesymizmem. Badani, wszyscy pomiędzy 45.  a 84. rokiem życia, byli poproszeni o wypełnienie ankiety opartej na samoocenie optymizmu i ogólnego stanu zdrowia psychicznego.

Po uwzględnieniu odpowiednich poziomów ciśnienia krwi, masy ciała, indeksów  diety, aktywności fizycznej, palenia tytoniu, stężenia cholesterolu i poziomu glukozy we krwi, naukowcy odkryli, że osoby, które w ankiecie określiły swój poziom optymizmu jako wysoki, dwukrotnie częściej miały dobre zdrowie układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do pesymistów.

Stwierdzono również, że optymiści mają lepszy poziom cukru we krwi i niższy cholesterol niż pesymiści. Ogólnie optymizm wpływał na lepszą aktywność fizyczną, zdrowszą wagę ciała i niwelował skutki palenia. Mając pozytywne nastawienie, innymi słowy, oznacza to, że  masz większą szansę na dłuższe i lepsze życie.

- Osoby o najwyższych poziomach  optymizmu mają dwukrotnie większe szanse na zachowanie idealnego układu krążenia w porównaniu z osobami bardziej pesymistycznymi - stwierdził Rosalba Hernandez, główny autor badania, profesor pracy socjalnej na Uniwersytecie Illinois. - Związek ten  pozostaje znaczący, nawet po uwzględnieniu cech społeczno-demograficznych i złego stanu zdrowia psychicznego.

Zobacz również:

Naukowcy z Uniwersytetu w Harvardzie doszli do podobnych wniosków ponownie w 2012 roku, kiedy opublikowano badania na temat związku między psychicznym samopoczuciem i zdrowiem układu sercowo-naczyniowego w czasopiśmie Psychological Bulletin. Po przeanalizowaniu ponad 200 badań porównujących ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i stanów emocjonalnych, naukowcy odkryli, że bycie szczęśliwym i pełnym nadziei pomoże przebyć długą drogę w zmniejszaniu ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

W jednym z tych badań zaobserwowano niższe ryzyko chorób serca u ludzi, którzy są szczęśliwi w  życiu rodzinnym, karierze zawodowej, życiu seksualnym i innych relacjach z ludźmi.  Z drugiej strony , bycie w  stałej depresji lub lęku okazało się być związane z większym ryzykiem choroby i niższych szans wyzdrowienia wśród tych, którzy są już chorzy.

"Wyniki sugerują, że PPWB [pozytywne samopoczucie psychiczne] chroni przed CVD [konsekwentnie choroby układu krążenia], niezależnie od tradycyjnych czynników ryzyka i złego samopoczucia" napisał zespół badawczy Harvard. "W ogóle, PPWB jest pozytywnie związany z odbudową zdrowia i funkcji biologicznych  i  determinuje  zachowania prozdrowotne i funkcje biologiczne."

W niezaleznych badaniach opublikowanych rok wcześniej w European Heart Journal stwierdzono, że stres, depresja, związane są  ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej serca (CHD). U prawie 8000 uczestników przeanalizowano CHD w połączeniu z czterema podstawowymi "dziedzinami życia " - własnej pracy, rodziną, życiem seksualnym i sobą. Na tej podstawie, satysfakcja u większości z nich wpłynęła  na obniżone ryzyko CHD.

"Wyniki te wskazują, że zadowolenie z życia może sprzyjać  zdrowemu sercu", napisali autorzy.

Aneta Kaleniuk

Komentarze do: Optymiści mają zdrowszy układ krążenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz