Szukaj

Olej rybny znacząco poprawia zdrowie mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzą, że olej rybny jest bardzo korzystny dla optymalnego zdrowia. Korzyści te obejmują również lepsze zdrowie mózgu, dlatego wielu producentów substytutów mleka dla niemowląt dodaje do swoich produktów zarówno kwasy tłuszczowe DHA jak i omega-3, występujące w dużych ilościach w rybach.

Jedne z niedawnych badań wykazały, że korzyści te nie ograniczają się jedynie do mózgów najmłodszych ludzi i mogą pozytywnie wpływać na osoby w każdym wieku, znacznie zwiększając zdrowie ich mózgów.

Kwestia niezbędnej pomocy dla osób z ciężkimi urazami mózgu

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że rocznie około 1,7 mln ludzi ulega ciężkim urazom mózgu. Najnowsze badania podkreślają, że w takich przypadkach pomocne jest stosowanie dużych dawek oleju rybnego, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3.

Przypadek ciężkiego uszkodzenia mózgu u nastolatka przeczy diagnozom lekarzy

Jednym z takich przypadków są losy Granta Virgina, o którym informowaliśny kilka tygodni temu. 16-latek, pochodzący z Palm Desert w Kalifornii, został potrącony przez samochód podczas spaceru. Doznał w wyniku tego ciężkich obrażeń i przewieziony został do pobliskiego centrum urazowego. Lista jego obrażeń była długa i zawierała m. in. rozdarcie aorty, złamanie kręgosłupa i ciężkie urazy mózgu z krwawieniem wewnętrznym i pęknięciem czaszki.

Rokowania co do stanu Granta były ponure - lekarze powiedzieli rodzicom, że w zasadzie nie można nic więcej zrobić, aby ratować nastolatka. Diagnoza brzmiała: nie będzie nigdy chodził, ani nie będzie w stanie rozpoznać członków rodziny. Według lekarzy nie było żadnej nadziei, że kiedykolwiek uda mu się wrócić do zdrowia. Grant spędził dziewięć tygodni na wydziale intensywnej terapii centrum urazowego zanim został przeniesiony do szpitala rehabilitacyjnego. Wówczas jego rodzice zaczęli podawać mu każdego dnia wysokie dawki (20 gram) oleju rybnego. Na wydziale intensywnej terapii również podawali mu ten specyfik, jednak dawka nie była aż tak duża.

Zadziwiające rezultaty

Po zaledwie 48 godzinach, Grant odzyskał przytomność, poprosił o telefon i zadzwonił do matki o północy. Słysząc głos syna była tak oszołomiona, że myślała, że śni. Uwierzyła dopiero następnego dnia po wizycie w szpitalu. Obecnie, prawie 16 miesięcy po wypadku, Grant czyni ciągłe postępy w powrocie do zdrowia.

Rokowania dla starszych osób z urazami mózgu

Nie tylko rozwijający się mózg u niemowląt i nastolatków może czerpać korzyści ze stosowania oleju rybnego. Czasopismo medyczne Neurology opublikowało niedawno wyniki badań, które wykazały, że u starszych kobiet z wysokim poziomem kwasów omega-3 zaobserwowano lepsze funkcjonowanie mózgu. Niezależnie od wieku, olej rybny posiada wielki potencjał, aby polepszyć funkcjonowanie naszego mózgu.

Marcin Wądowski

Komentarze do: Olej rybny znacząco poprawia zdrowie mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz